Raciborski "Plastyk" na tygodniu sztuki w Niemczech

2012-08-14, Wtorek

W dniach od 29 lipca do 5 sierpnia uczennice Liceum Plastycznego w Raciborzu, zaproszone przez zaprzyjaźniony niemiecki powiat Elbe-Elster, wzięły udział w międzynarodowych warsztatach artystycznych w ramach 5. Międzynarodowego Tygodnia Sztuki Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain.

Podczas tygodniowych warsztatów młodzież uczestniczyła w zajęciach z rysunku i malarstwa (plener, portret), a także w mniej konwencjonalnych projektach takich jak projektowanie kapeluszy czy tworzenie „malowanego lasu”. Zajęcia, z udziałem młodych artystów z Węgier, Armenii, Niemiec, a także z innego polskiego powiatu -  Nakielskiego nad Notecią, zostały zwieńczone wernisażem i wystawą prac. Planowane jest również wydanie katalogu wystawy.

Kierownikiem artystycznym przedsięwzięcia był niemiecki artysta armeńskiego pochodzenia, architekt i malarz, Ararat Haydeyan, a opiekunem raciborskiej grupy nauczycielka historii sztuki w Liceum Plastycznym Katarzyna Kwiotek.

Codzienne zajęcia artystyczne były przeplatane aktywnym wypoczynkiem - wspólnymi wyjazdami na kręgle, spływ kajakowy wzdłuż rzeki Elster czy do aquaparku. W ramach warsztatów odbyła się również całodzienna wycieczka do Drezna, gdzie uczestnicy zwiedzali miasto i jego najsłynniejsze zabytki – Hofkirche, Frauenkirche, Ratusz, Operę Sempera oraz Zwinger, gdzie zobaczyli na żywo obrazy dawnych mistrzów – Rafaela, Rembrandta czy Rubensa w tamtejszej Gemäldegalerie Alte Meister.

Uczennice zgodnie przyznają, że wyjazd był wspaniałą okazją nie tylko do udoskonalenia swojego warsztatu pracy, ale również do zawarcia nowych znajomości, ćwiczenia języków obcych, poznania nowych kultur i tradycji. Wyjazd na warsztaty do Niemiec był pierwszym, ale na pewno nie ostatnim wyjazdem uczniów Liceum Plastycznego, którzy przez cały rok biorą udział w wielu interesujących przedsięwzięciach, projektach, warsztatach i plenerach. Warto przypomnieć, że wciąż trwa nabór do Liceum Plastycznego w Raciborzu – osoby zainteresowane mogą składać dokumenty w sekretariacie szkoły do 27 sierpnia br. Szczegóły na stronie internetowej placówki.