W ostatni październikowy weekend w Domu Kultury "Strzecha" w Raciborzu (ul. Księdza Londzina) odbędzie się kolejny Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki".
Piątek, 24 października
Blok Szkolny
08.30 – Wojciech Grzesiok: "Patagonia – wertykalny koniec świata"
10.00 – Leszek Szczasny: "Syria: starożytność i ramadan z dyktaturą w tle"
11.30 – Dawid Wacławczyk: "Kambodża – Laos – Tajlandia"
18.00 – oficjalne otwarcie V Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego WIATRAKI
GOŚCIE SPECJALNI: Asia i Edi Pyrek "Wyprawy na drugą stronę lustra – rzecz o duchach, magii, rytuałach i poszukiwaniu mocy"
19.00 - Wyprawa MOTOSYBERIA.COM (film)
20.00 – koncert zespołu SOOMOOD
Sobota, 25 października
13.00 – ROWEROWA MASA KRYTYCZNA (akcja stowarzyszenia ASK)
- spotkanie koło baru KLEPKA – przy rondzie Opawska / Łąkowa
13.00 – 15.00 Wyścig Slajdów Podróżniczych - zgłoszenia: dawid(małpa)rac.pl
15.00 – Anna Piasek: "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego – Australia" (film)
16.00 – Romek i Jonasz Zańko: "Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w
teczkę" (autostopem przez Rosję, do Mongolii, Chin i do Tybetu)
17.00 - Lech Flaczyński: "Z czekanem i pagajem – Alaska 2007"
18.00 – Marta i Wojciech Grzesiok: "Kirgizja - marzenie o własnej górze"
19.00 – Anna i Jakub Urbańscy:
"Ludzie, duchy, drzewa - wśród łowców głów z plemienia Asmat"
20.00 - pokaz akrobacji rowerowych i fire-show (ekipy raciborskie)
20.30 – CELTIC MOTION PROJEKT
- widowisko grup Beltaine (muzyka) i Glendalough (taniec)
22.30 – Zbigniew Piotrowicz – Nocny Blok Filmowy
/autorski wybór filmów z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008
Niedziela, 26 października
10.00 – RACIBORSKI KLUB KAJAKOWY "JOOONYYY" zaprasza:
"Spływ Odrą" na odcinku RAFAKO (zbiórka) - ZAMEK
15.00 – Niedzielny Blok Filmowy
najlepsze filmy z Przeglądu Filmów Górskich - Lądek Zdrój 2008
18.00 – Dominik Włoch: "Piesza pielgrzymka z Gdańska do Jerozolimy"
19.00 – AINU – SHOW (koncert)
Sylwetki podróżników:
Asia Pyrek
Muzyk, podróżnik, fotograf (laureat pierwszego konkursu fotograficznego "National
Geographic"), współautor dwóch książek (ostatnia dla National Geographic – "Wszyscy jesteśmy Indianami"), montażysta, kompozytor muzyki filmowej (TVP, Arte, Discovery). Od lat zajmuje się numerologią i szkoleniem. Tancerka Słońca zaadoptowana przez kanadyjskie plemię Czarnych Stóp.
Edi Pyrek
Podróżnik, autor 6 książek (ostatnia dla National Geographic), filmowiec (własne programy podróżnicze w TVP i w "Discovery"), autor filmów dokumentalnych, trener,coach pracujący z premierami, ministrami i szefami firm, przez lata zajmował się
marketingiem politycznym i narracyjnym, terapeuta, stały współpracownik "National
Geographic" i "Marketing & More". Pracował także jako negocjator pokojowy pomiędzy szefami afgańskich klanów po 9.11, a ostatni szkoli przyszłe "gwiazdy estrady" w programie "Fabryka Gwiazd". A co najważniejsze Tancerz Słońca zaadoptowany przez kanadyjskie plemię Czarnych Stóp.
Anna Urbańska i Jakub Urbański
Absolwenci Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, a obecnie doktoranci Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Oprócz pracy laboratoryjnej zajmują się profesjonalnie fotografią.
Od 1999 roku, w trakcie dziesięciu samodzielnie zorganizowanych wypraw odwiedzili kilkanaście krajów, starając się dotrzeć w rejony mało uczęszczane przez turystów: Azji Południowo-wschodniej (Birma, Laos, Kambodża, Wietnam, Tajlandia, Indonezja, Malezja, Hong Kong i Singapur), Rejonu Subkontynentu Indyjskiego (Nepal, Indie [Rajastan, Ladakh, Himachal pradesh, Tamil Nadu, Północ kraju] , Sri Lanka, Bangladesz), Ameryki Łacińskiej (Gwatemala, Meksyk, Belize), Afryki (Ghana). Oprócz tego podróżuja po Europie...
Dostarczone przez nich informacje wykorzystane zostały w przewodnikach Lonely Planet: Bangladesh, Laos, Sri Lanka.
Od trzech lat jeżdżą na Papuę. W czasie blisko miesięcznej wyprawy przez bagna namorzynowe południa wyspy, jesienią 2006 roku zgromadzili pokaźną kolekcję etnograficzną plemienia Asmat, obejmującą przedmioty codziennego użytku, broń, ozdoby i obiekty ceremonialne (kolekcja ilustrowana ich zdjęciami eksponowana jest od sierpnia br. w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, przy ulicy Freta 5). W 2007 roku przebyli bagienny płaskowyż Ellit w centralnym masywie górskim, by dotrzeć do terenów plemienia Yali i udokumentować uroczystości plemienne związane z pogrzebem wodza.
W 2008 roku za osiągnięcia podróżnicze i "etnograficzno-fotograficzne pasjonujące podróże na Papuę" otrzymali prestiżową nagrodą podróżniczą KOLOS 2007.
Ich zdjęcia (na ogół jako ilustracja do artykułów) ukazywały się w prasie (m.in. Focus, Polityka, Sukces, Poznaj Świat) i na stronach internetowych (Polskie Radio On-line), prezentowane były także w ramach pokazów slajdów podróżniczych i wystaw.
W 2003 roku otworzyli pierwszą autorską wystawę fotografii "Północny Laos – tajemnicze plemiona Złotego Trójkąta", rok później kolejną "Bangladesz – królestwo miliona riksz".
W 2006 roku w Galerii Nusantara Muzeum Azji i Pacyfiku odbył się wernisaż pierwszej wystawy poświęconej plemionom Papui -"Potomkowie łowców głów".
Ich zdjęcia były nagradzane i wyróżniane na międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in. Diapol2004 oraz prestiżowym Pilsener Urquell International Photo Awards 2006 oraz 2008.
Więcej o Ance i Kubie: www.foto-fabryka.com
Lech Flaczyński
Z zawodu tłumacz, z zamiłowania alpinista i podróżnik, startuje w maratonach MTB, pływa składaną kanadyjką po rzekach świata. Pierwsze doświadczenia zdobywał w 2005 roku na Alasce, spływając w 59 dni 3000 km Yukonem. W 2007 r. jako pierwszy Polak przepłynął drugą co do długości rzekę Alaski - Kuskokwim River. W swoich wyprawach łączy z powodzeniem dwa żywioły – góry i wodę, wspinanie na trudne i wysokie szczyty oraz spływy dzikimi i niedostępnymi rzekami. Nad tropiki przedkłada daleką północ, znajdując tam odskocznię od szarej codzienności.
Wojciech Flaczyński
Pasję do wspinania i podróży zaszczepił w nim ojciec, on zaraził ojca kolarstwem górskim. Szuka przygód i wrażeń w górach, sprawdza granice swych możliwości w karkołomnych wyścigach MTB, nurkuje, pływa na desce. Wraz z ojcem realizuje ambitne wyprawy - w końcu "niedaleko pada jabłko od jabłoni".
Romek i Jonasz Zańko
W świecie podróżniczym Romek znany jest ze swych kosmicznie nierealnych podróży z synem Jonaszem. Wspólnie zwiedzają świat, podróżując w zasadzie bez pieniędzy, zaliczając najbardziej dziwne przygody, jak choćby trafienia do więzień na Sachalinie czy w Turcji (za rysowanie obrazków na ulicy).
W wolnych od wycieczek chwilach Romek grubas i ladaco, stara się podróżować w świecie niezwykłych twórców. Prowadząc "Fundację Pod Sukniami" prezentuje twórczość z kręgu sztuki art brut, "sztuki zwanej naiwną" - twórczość osób, które na co dzień postrzegane są jako niepełnosprawne upośledzone. Wynajduje współczesnych Nikiforów. Jest jedną z najbardziej aktywnych osób w tym środowisku. Jego działalność nie ogranicza się tylko do promocji sztuki. Często otacza współpracujących z nim artystów codzienną opieką. Pomaga w sprawach bytowych, dba o ich interesy, organizuje im zajęcia.
Podczas wieloletniej działalności namówił Kazika z Kultem na występ z rockowym zespołem Na Górze, który z niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie koło Piły założył ich instruktor Wojciech Retz. To właśnie w galerii Pod Sukniami Wojtek Waglewski z Mateuszem Pospieszalskim z VooVoo czytali po raz pierwszy podsunięte im przez Romka słynne później "Kokoryny" - opowiadania pisane przez młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych w Krakowie, z których powstał spektakl z Janem Peszkiem i słynna płyta Voo Voo "Muzyka ze słowami".
Jest laureatem prestiżowej nagrody Fundacji Popierania Kultury Polskiej Polcul, ustanowionej w Australii przez nieżyjącego już Jerzego Bonieckiego, pisarza i dziennikarza, która w latach 80’ wyróżniała osoby z ruchu solidarnościowego, a po zmianach ustrojowych wręczana jest osobom zaangażowanym w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, które swoją postawą propagują tolerancję, szacunek dla innych.
Wojciech Grzesiok
Trener outdoor, alpinista, wspinacz, instruktor wspinaczki, snowboardzista
Studiował na Politechnice Śląskiej i w École Nationale Supérieure des Minesde St-Étienne. Trener specjalizujący się w prowadzeniu zajęć outdoor nastawionych na nauczanie efektywnej pracy zespołowej. Od 5 lat prowadzi wieloosobowe wyprawy na czterech kontynentach od Azji Środkowej po Amerykę Północną i Południową. Współautor pierwszych wejść na przełęcze i szczyty w górach Tien-Shan. Autor nowych dróg wspinaczkowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Autor polskiej drogi na La Cabeza del Iztaccíhuatl w Meksyku. Podczas prowadzonych wypraw wielokrotnie zdobył Mont Blanc.
Publikuje w pismach o tematyce turystycznej i górskiej (Góry, Globtroter). Medalista Akademickich Mistrzostw Polski w Koszykówce. Laureat programu Młody Ambasador Lyonu i St-Étienne. Zdobywca jednej z najtrudniejszych gór świata – Fitz Roy w Patagonii. Nominowany do prestiżowej nagrody "Kolosy 2007" za cykl podróży do Kirgizji. Pomysłodawca i lider wyprawy "Bajkał Wpław" - pierwszej próby opłynięcia wpław jeziora Bajkał. Urodzony optymista, który zaraża tą przypadłością całe otoczenie!
Dominik Włoch
Wolontariusz, student resocjalizacji, pielgrzym. Człowiek o uśmiechniętej twarzy i pogodnym sercu. Pielgrzymować zaczął jako dwunastolatek z mamą i rodzeństwem do Częstochowy. Dziś spełnia swoje marzenia, choć są one inne niż marzenia większości "tradycyjnych podróżników". Najpierw chciał pojechać do Afryki i jako wolontariusz pracować w Nairobi z dziećmi ulicy. Wziął urlop dziekański, ale wyjazd nie wypalił. Zaczął więc realizować następne: pokonanie trzech szlaków średniowiecznych pielgrzymów. W 2004 r. był u grobu św. Jakuba w Santiago de Compostella, w 2005 r. u grobu św. Piotra w Rzymie. W roku 2007 dokonał rzeczy na pozór niemożliwej: dotarł na piechotę z Nowego Portu (dzielnica Gdańska) do grobu Jezusa w Jerozolimie, będąc pierwszym Polakiem w historii, który odbył taką pielgrzymkę pieszo w całości. Na tym jednak nie poprzestaje. W tym roku doszedł do Medjugorie. A następne cele pielgrzymek ciągle przed nim…
Anna Piasek
Absolwentka reżyseri WRiTV w Katowicach, debiutowała w roku 2001dokumentem "Dwie takie same" w TVP 1, pracowała dla TVN, pisała scenariusz filmowy "Londyn", jest laureatką Laboratorium Filmowego, odbyła stypendium pisf 2006. Od 2007 roku współpracuję z Discovery-Historia-TVN w Krakowie. "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" to jej pierwszy film dla tej stacji. W tej chwili przygotowuje trzy następne i "siedzi na walizkach" przed wyprawą do Ameryki Południowej.
Leszek Szczasny
Leszek Szczasny jest 33-letnim raciborzaninem, z wykształcenia politologiem i filozofem (UJ), a z zamiłowania artystą, społecznikiem i podróżnikiem.
Stopniowo rozszerza zakres swoich wypraw. Zjeździł dokładnie Europę (i zachodnią, i wschodnią), a ostatnio zaczął penetrować Bliski Wschód (Turcja, Syria).
Jako że podróżuje autostopem i bardzo niskobudżetowo, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc“. Dociera w głąb danej kultury, starając się zrewidować związane z nią stereotypy.
Dawid Wacławczyk
Podróżnik – amator, działacz kulturalny, pilot wycieczek, barman, dziennikarz…
Przejechał autostopem Niemcy, Francję i Holandię (1998-2000). Wspólnie z Marcinem Kazubskim zdobył Mont Blanc (1997), żeglował po wyspach Grecji i zdobył Olimp (szczyt główny: Mytikas, 1999). W roku 2000 był uczestnikiem wyprawy naukowej etnologów i dziennikarzy UŚ i UJ "Mongolia – Chiny – Tybet". W roku 2001 przejechał dookoła Hiszpanię, nie zapominając o zaatakowaniu słynnych wiatraków w Consuergny (La Mancha), w roku 2002 wspólnie z Izą Plur zwiedził północne Indie i Nepal, odbywając trekking do bazy pod Annapurną. W roku 2007 wspólnie z przyjaciółmi z Grupy Rosynant odbył podróż do Kambodży, Laosu i Tajlandii.
Jako dziennikarz i redaktor współpracuje z różnymi magazynami kulturalnymi, podróżniczymi i studenckimi, publikując teksty i reportaże – począwszy od relacji z imprez sportowych, poprzez różnego rodzaju raporty problemowe, skończywszy na relacjach z własnych podróży. Pisał lub pisze do: Eurostudenta, Magazynu Studenckiego "Motyw", Parkour, Extremium, Semestru, Dziennika Polskiego, Zalewu Kultury, Almanachu Prowincjonalnego, Fashion, portalu Travelbit.pl i in.
Na co dzień żyje i mieszka w Raciborzu, gdzie kieruje pracami Stowarzyszenia Artystów i Podróżników "Grupa Rosynant", organizuje Festiwal Podróżniczy WIATRAKI, prowadzi biuro turystyczne "Orinoko – Art & Travel" i artystyczno-podróżniczy pub "Koniec Świata", w którym funkcjonuje fotograficzna galeria podróżnicza i gdzie odbywają się cykliczne pokazy slajdów i koncerty "muzyki drogi".
Szczegóły: www.wiatraki.rosynant.pl
ZAPRASZAMY!
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H