Propozycje działań partnerskich w zakresie edukacji przedstawia Rendsburg...

2005-02-14, Poniedziałek

Wymiana studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i uczelni z Szlezwiku oraz zaproszenie szkół Powiatu Raciborskiego do programu "Szkoła Bez Przemocy" - to propozycje działań, w ramach oficjalnej współpracy niemieckiego Miasta Rendsburg i Powiatu Raciborskiego. Propozycje te przekazali wspólnie radny Rady Miasta Rendsburg Fritjof Wilken oraz przedstawiciel uczelni z Schlezwiku, pani Bärbel Becker, którzy 11 lutego br. złożyli wizytę Staroście Raciborskiemu Henrykowi Siedlaczkowi.

Jak poinformowała pani Bärbel Becker, uczelnia ze Szlezwiku, kształcąca m.in. przyszłych pedagogów, jest zainteresowana podjęciem współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu mającą podobny profil kształcenia. Niemiecka uczelnia proponuje wymianę pomiędzy studentami, a także praktyki zawodowe dla nauczycieli z terenu powiatu raciborskiego. Celem tej współpracy ma być wymiana doświadczeń pomiędzy pedagogami. W ramach tych działań radny Fritjof Wilken zaoferował możliwość odbycia praktyk zawodowych w placówkach oświatowych miasta Rendsburg. Niemcy są bardzo zainteresowani działalnością ośrodków wychowawczych i placówek oświatowych w powiecie raciborskim. Na przełomie sierpnia i września br. ma dojść do wizyty przedstawicieli uczelni ze Szlezwiku w powiecie raciborskim. Wówczas planowane jest spotkanie z władzami PWSZ w Raciborzu, podczas którego ustalone zostaną szczegóły ewentualnej współpracy.

Fritjof Wilken na ręce Starosty Henryka Siedlaczka złożył także zaproszenie do udziału szkół z terenu powiatu raciborskiego w programie "Szkoła Bez Przemocy". Program z powodzeniem realizowany jest od kilku lat w Schule Altstadt w Rendsburgu, gdzie Wilken pełni funkcję wicedyrektora szkoły. Każdego roku od 7 do 10 uczniów szkoły uczestniczy w specjalnym szkoleniu, którego tematem jest szeroko rozumiana przemoc. Uczestniczący w szkoleniu uczniowie są tzw. liderami, propagującymi wśród swoich rówieśników określone zachowania. Liderzy współpracują ściśle z pedagogami. Miasto Rendsburg postanowiło włączyć do tego programu także swoich partnerów zagranicznych. Stąd też propozycja dla Powiatu Raciborskiego.

Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek wyraził chęć uczestnictwa Powiatu Raciborskiego w przedsięwzięciach zaproponowanych przez Rendsburg. Szczegóły omówione zostaną na przełomie sierpnia i września br., przy okazji wizyty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu przedstawicieli uczelni ze Szlezwiku-Holsztyna i Rendsburga.

Miasto Rendsburg było pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Od wielu lat Rendsburg współpracuje bowiem ze szkołami w powiecie raciborskim, w ramach programu "Socrates Commenius". To bardzo owocna współpraca dla obu stron, która w roku 2000 została poszerzona, obejmując swym zasięgiem teren całego powiatu raciborskiego. Od maja 2004 roku Rendsburg jest oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego, obok niemieckiego Powiatu Märkischer i walijskiego Hrabstwa Wrexham. To partnerstwo specyficzne, gdyż nie jest to typowa umowa o partnerstwie, lecz umowa o przyjaźni. Współpraca zaś opiera się na płaszczyźnie wymiany w zakresie kultury, sportu i edukacji.