Promocja funduszy unijnych na zamku

2012-08-17, Piątek

Dziś w Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się drugie z cyklu promocyjnych spotkań z dziennikarzami i beneficjentami poświęcone prezentacji projektów dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Celem spotkań organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, jest pokazanie sukcesów przy aplikowaniu o środki unijne i korzyści z tego płynących dla lokalnej społeczności.

W dyskusji o tym, co już wydarzyło się w naszym subregionie i o tym co czeka w nowej perspektywie finansowej 2014+ uczestniczyli: Marszalek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, Starosta Raciborski Adam Hajduk, samorządowcy m.in. przedstawiciele włodarzy jednostek terytorialnych Subregionu Zachodniego, przedsiębiorcy, którzy są beneficjentami RPO WSL oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Wszystkich gości w odnowionych wnętrzach zamku przywitała Grażyna Wójcik dyrektor jednostki zarządzającej obiektem.

Marszałek w swoim wystąpieniu podkreślił dobrą współpracę z naszym subregionem i określił ją jako wzorową. Z funduszy unijnych korzystają tu nie tylko jednostki samorządowe, ale także przedsiębiorcy. Następnie przypomniał jakie są ścieżki wyboru projektów do dofinansowania i zaprezentował zrealizowane przedsięwzięcia z zakresu kultury i turystyki. W tym miejscu wyraził ubolewanie, że najprawdopodobniej w nowej perspektywie nie będzie środków na kulturę.

Następnie Adam Hajduk Starosta Raciborski przypomniał o historii odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu i jego roli w naszym regionie. Starosta podkreślił także duże znaczenie procedur pozakonkursowych oraz umiejętność samorządów lokalnych w wypracowywaniu porozumień i w optymalnym podziale przyznanych środków na strategiczne dla regionu przedsięwzięcia.

W drugiej części spotkania Marszałek odniósł się do nowej perspektywy finansowej 2014+ i zapowiedział, że Unia Europejska stawia na trzy cele tj. 1) badania i rozwój, innowacje, 2 ) wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw i 3) gospodarkę niskoemisyjną. To na nie  każdy region musi wykorzystać co najmniej 50% przyznanej alokacji środków. A. Matusiewicz powiedział, że samorządom będzie bardzo trudno realizować dwa pierwsze cele, ale upatruje ich szansy w trzecim. W nowym okresie nie będzie możliwości budowy infrastruktury edukacyjnej, sportowej czy rekreacyjnej. Marszałek zapowiedział też, że najprawdopodobniej radykalnej zmianie ulegnie ścieżka dostępu dla projektów jst – planowana jest rezygnacja z procedury konkursowej. Jak się okazuje znacznie lepsze są te projekty, które zostają wypracowane w ramach Programów Subregionalnych, niż te wybierane przez ekspertów w ramach ścieżki konkursowej.

Zarząd województwa wkrótce ogłosi listę projektów kluczowych do realizacji w nowej perspektywie finansowej. W dużej mierze będą one dotyczyć inwestycji drogowych. Wśród nich znajdą się m.in. droga Racibórz-Pszczyna i droga południowa. – Jestem pierwszym marszałkiem, który nie lubi jeździć za granicę, a lubię jeździć po Polsce i wiem, że te inwestycje są bardzo potrzebne – powiedział A. Matusiewicz.

Po tej części spotkania rozpoczęła się dyskusja. Marszałek po raz kolejny zasugerował, że w nowym okresie podatek VAT będzie kosztem niekwalifikowalnym. To znacznie ograniczy możliwości sięgania po dotacje przez jst. Zapowiedział też, że nowa perspektywa będzie dla samorządów mniej widowiskowa i spektakularna.

Relacja z dzisiejszego spotkania zostanie zaprezentowana w biuletynie informacyjnym RPO WSL pt. Silesia Region. Wydanie będzie poświęcone turystyce i kulturze i na jego łamach zagości też Zamek Piastowski w Raciborzu, w którym od 2009 r. realizowany był projekt pn. Utworzenie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.