Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej - rozpoczęto konsultacje publiczne

2020-08-21, Piątek

18 sierpnia br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zorganizowało wideokonferencję poświęconą konsultacjom przebiegu polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba. W części dotyczącej odcinka śląskiego, przebiegającego od Kędzierzyna-Koźla do Chałupek udział wziął wicestarosta Marek Kurpis.

Podczas spotkania on-line zaprezentowano kilka wariantów rozwoju tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej. W skrócie, przez teren powiatu raciborskiego połączenie ma przebiegać korytem rzeki Odry z ominięciem obszarów chronionych programem „Natura  2000”, tj. Przygranicznych Meandrów Odry, Rezerwatu Przyrody Wodno-Stawowej „Łężczok” oraz  obszarów ptasich siedlisk w okolicach stawów Wielikąt, na granicy z gminą Lubomia.

Aktualnie trwające konsultacje publiczne umożliwiają wniesienie uwag do zaproponowanych praz ministerstwo wariantów przebiegu polskiego odcinaka połączenia Dunaj-Odra-Łaba. Czynny udział bierze w nich również Powiat Raciborski.

Wicestarosta Marek Kurpis odnosząc się do rekomendowanego lewostronnego przebiegu kanału na odcinku Przygranicznych Meandrów Odry zaproponował wariant zachodni lub centralny biegnący w całości w granicach powiatu raciborskiego. Rozwiązanie to pozwoli optymalnie zredukować ingerencje w obszarze chronionym oraz zachować jego walory przyrodnicze.