Program "Kolej Plus" i starania o reaktywację linii Racibórz - Głubczyce

2020-03-09, Poniedziałek

Krótko przed południem, odbyła się konferencja prasowa poświęcona planom przywrócenia kolejowej komunikacji pasażerskiej na trasie Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie w związku z realizacją ogólnopolskiego programu „Kolej Plus”.

W Sali kolumnowej Urzędu Miasta w Raciborzu z przedstawicielami mediów spotkali się: Minister Środowiska Michał Woś, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Janusz Kowalski, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel oraz śląscy samorządowcy. Powiat Raciborski reprezentował starosta Grzegorz Swoboda.

W czasie spotkania omówiono znaczenie, założenia i etapy realizacji ogólnopolskiego programu „Kolej Plus”. Podkreślono również, że Racibórz jako lider myśli odbudowy infrastruktury kolejowej w kierunku Głubczyc, stanowi dobry przykład dla innych samorządów i instytucji mogących zaangażować się w przywrócenie pasażerskiego ruchu kolejowego na dotąd nieczynnych odcinakach.

Przypomnijmy. Pod koniec lutego samorządowcy ziemi raciborskiej podpisali wspólny apel do Samorządu Województwa Śląskiego oraz Samorządu Województwa Opolskiego w sprawie reaktywacji linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie - Prudnik.
Dowodzi to zaangażowania lokalnych samorządów w proces reaktywacji ruchu kolejowego, który jest istotny nie tylko dla pasażerów, ale również dla rozwoju regionalnego biznesu, rolnictwa i turystyki.

Szczegóły dotyczące programu dostępne są na https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-kolej-plus-przeciwko-wykluczeniu-komunikacyjnem