Procesje konne z okazji św. Mikołaja

2010-12-03, Piątek

Co roku, rankiem 6 grudnia w dzień wspomnienia św. Mikołaja, chłopi (sedlaki) z Krzanowic i okolic (m.in. Borucina) dosiadają swoich koni i pradawnym zwyczajem stawiają się przed kościołem farnym św. Wacława. Stąd jadą do filialnego kościółka św. Mikołaja (nazywanego przez miejscowych Mikołaszkiem). Na przedzie jedzie proboszcz w bryczce zwanej kolasą. Dotarłszy na miejsce jeźdźcy trzykrotnie okrążają Mikołaszka, śpiewając pieśń "Święty Mikołaju, patronie nasz ". Na koniec uczestniczą w mszy świętej.

Obrzędy, zwyczaje i tradycje Raciborszczyzny są promowane w ramach projektu "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej". W części rzeczowej projekt będzie obejmował m.in.: produkcję filmów nt. wydarzeń kulturalnych ziemi raciborskiej; reklamę produktów kulturowych w radio oraz organizację dwóch imprez promujących wydarzenia kulturalne ziemi raciborskiej. Pierwsza z nich odbędzie się 30 maja br. w parku zamkowym w Raciborzu, a kolejna za rok.

Wartość całkowita projektu: 281 270,00 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 239 079,50 zł
Wkład własny Powiatu Raciborskiego: 42 190,50 zł

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Działanie 4.3 Promocja kultury.

Beneficjentem projektu jest Powiat Raciborski, a jednostką realizującą Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.