Stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie socjalne oraz inne podmioty ekonomii społecznej mogą korzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój działalności gospodarczej. O tym jak to zrobić można dowiedzieć się biurze CRIS.
Podstawowym zadaniem ES Funduszu jest dostarczenie podmiotom ekonomii społecznej preferencyjnych pożyczek na szeroko pojęty rozwój. Pozyskane w ten sposób środki powinny służyć rozszerzeniu działalności gospodarczej. Może to być inwestycja w już funkcjonujący rodzaj działalności, jak również rozwój nowej linii produktów lub usług.
Oprócz wspomnianych wcześniej stowarzyszeń, fundacji i spółdzielni socjalnych z oferty ES Funduszu mogą skorzystać spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, kościelne osoby prawne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe prowadzone w formie spółki non-profit. Do tej pory udzielono ponad 80 pożyczek.
Kwota pożyczki może wynieść nawet 100 tys. zł. Można ją spłacać do 5 lat. Jeżeli pożyczkobiorca nie jest w stanie rozpocząć spłaty rat od momentu otrzymania pożyczki, może skorzystać z karencji w spłacie (nie może ona przekroczyć 6 miesięcy). Preferencyjność pożyczki zawiera się także w braku jakichkolwiek dodatkowych opłat i prowizji oraz atrakcyjnym oprocentowaniu, które obecnie wynosi 1,38% w skali roku. W określonych przypadkach może zostać obniżone nawet do 0,69%. ES Fundusz to nie tylko pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej. To także świadczenie specjalistycznego doradztwa księgowego, marketingowego, biznesowego, prawnego, itp. Przysługuje ono podmiotom na etapie po udzieleniu pożyczki i jest bezpłatne. Osoby zainteresowane ofertą mogą kontaktować się doradcą CRIS w celu indywidualnego umówienia spotkania i znalezienia najlepszego rozwiązania dla rozwoju organizacji.
Kontakt:
Sebastian Garbacz
Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS
ul. Kościuszki 22/5,
44-200 Rybnik mail: [email protected]
tel.: 32 739 55 12 wew. 105 i 109
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H