Powiat pozyskał prawie 8 milionów złotych na scalanie

2019-01-29, Wtorek

Pozyskanie blisko 8 milionów złotych umożliwi do roku 2023 przeprowadzenie procesu scalania łącznie 769 ha gruntów w gminach Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie. Będzie to możliwe dzięki środkom z PROW na lata 2014-2020. Oba wnioski powiatu raciborskiego zajęły dwa pierwsze miejsca na liście projektów zakwalifikowanych do współfinansowania.

Powiat raciborski w drodze naboru pozyskał kolejne środki (łącznie 7 931 446,14 zł) na realizację operacji typu „Scalanie gruntów” w ramach PROW na lata 2014-2020, Działanie 4 – Inwestycje w środki trwałe, Poddziałanie 4.3 – Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”. 23 stycznia 2019 r. Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę operacji zakwalifikowanych do współfinansowania. Tym razem środki pozyskane zostały na realizację prac scaleniowych wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym dla następujących obszarów:
- Roszków w gminie Krzyżanowice: scalaniem objęte zostanie 619 ha gruntów. Planowany termin  zakończenia – maj 2023 r. Koszt realizacji operacji: 6 335 610,71 zł;
- Lekartów w gminie Pietrowice Wielkie: scalaniem objęte zostanie 150 ha. Przewidywany termin zakończenia operacji - maj 2023 r. Wnioskowany koszt realizacji operacji: 1 595 835,43 zł.
Oba wnioski powiatu zajęły odpowiednio pierwsze i drugie miejsce na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.

W obecnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 powiat pozyskał już środki na realizację operacji „Scalanie gruntów” w wysokości 21 194 305,03 zł. Umożliwiły one realizację postępowań scaleniowych na obrębach Amandów i Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie, na obrębie Krzyżanowice w gminie Krzyżanowice oraz na obrębie Samborowice w gminie Pietrowice Wielkie.

Po podpisaniu stosownych umów o przyznaniu pomocy finansowej dla nowo wnioskowanych obszarów łączna kwota, jaka została pozyskana przez samorząd powiatowy na scalanie gruntów wyniesie ponad 29 milionów złotych.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"