Powiat Raciborski otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową

2013-06-05, Środa

Podczas uroczystej gali, która odbyła się 3 czerwca  podczas IX Forum Samorządowego w Kołobrzegu Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej z Warszawy wręczyła V Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową. W tym roku zwyciężył projekt realizowany przez Powiat Raciborski oraz niemiecki partnerski Powiat Märkischer. Nagrodę odebrał Adam Hajduk Starosta Raciborski.

Wspólny projekt pn. "Zarządzanie kryzysowe w Polsce i Niemczech – wymiana dobrych praktyk z zakresu ochrony ludności" otrzymał nagrodę w wysokości 40 tys. zł za najlepszy projekt w dziedzinie współpracy samorządów terytorialnych w 2012 r. Suma ta przeznaczona jest na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, tematem projektu, który był realizowany we wrześniu ubiegłego roku, był system zarządzania kryzysowego w Polsce i Niemczech, jego porównanie oraz analiza stosowanych w tym zakresie praktyk. Podczas realizacji projektu nastąpił także transfer wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat ochrony ludności cywilnej i realizacji zadań z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej. Polskimi uczestnikami projektu, byli przedstawiciele grup zawodowych zajmujących się bezpośrednio wykonywaniem zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym na szczeblu powiatu tj. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, policja oraz straż pożarna. Mieli oni możliwość konfrontacji z tą samą grupą zawodową z drugiego kraju oraz zdobycia informacji o nowych rozwiązaniach w zakresie walki z zagrożeniami ludności cywilnej. Podczas wizyty w niemieckim samorządzie odbyły się wizyty studyjne m.in. w sztabie kryzysowym i komendzie policji w Lüdenscheid, Floriansdorf w Iserlohn – centrum edukacyjnym, w którym promowane są odpowiednie zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz w starostwie powiatowym.

Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządowa przyznaje się od 2009 r. Nagradzane są nietuzinkowe przedsięwzięcia polsko-niemieckie służące wzmacnianiu partnerstwa samorządowego. Fundatorem nagrody jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.