Powiat Raciborski kolejny raz zadbał o rozrywki dla swoich mieszkańców

2021-05-13, Czwartek
konferencja prasowa na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Już w połowie czerwca miłośnicy imprez kulturalnych po raz kolejny będą mogli zagościć na dziedzińcu Zamku Piastowskiego i znaleźć coś dla siebie. O szczegółach planowanych wydarzeń podczas wczorajszej konferencji prasowej opowiedział starosta Grzegorz Swoboda, dyrektor Zamku Grażyna Wójcik oraz dyrektor ŚOT Agnieszka Sikorska.

Starosta Raciborski poinformował, że 12 czerwca (sobota), na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędzie się I Ogólnopolski Mażoretkowy Zawrót Głowy oraz koncert Zespołu „Kombi” w podziękowaniu dla Służby Zdrowia oraz osobom zaangażowanym w opiekę i ratowanie życia podczas pandemii COVID – 19.

Szczegółowy program omówiła dyrektor Zamku Grażyna Wójcik, która zaprosiła na:

14:00 – uroczyste rozpoczęcie - salwa armatnia w wykonaniu Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego;
14:00 - 18:30 – występy zespołów mażoretkowych z całej Polski;
18:30 - 21.00 – przerwa techniczna, rozstawianie sprzętu, próby;
21:15 - 22:15 – koncert Zespołu „Kombi” połączony z pokazem laserów i ogni.

Zapewniła także, że w trakcie imprezy, nie zabraknie też bogato zaopatrzonego bufetu oraz stoisk z produktami regionalnymi.

Organizatorami wydażenia są:  Powiat Raciborski, Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu, Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „ŹRÓDŁO” oraz firma Eko Okna S.A.,

Następnie, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach - Agnieszka Sikorska podkreśliła dobrą współpracę z lokalnym samorządem przy czym zaprosiła mieszkańców całego subregionu na zamkowy dziedziniec 13 czerwca - kiedy to czeka nas niezwykłe wydarzenie kulinarne – Festiwal „Śląskie Smaki”.

Przypomniała, że Festiwal "Śląskie Smaki" organizowany przez Śląską Organizację Turystyczną od 2006 roku ma na celu promocję kuchni regionalnej województwa i podtrzymywanie kulinarnych tradycji z nią związanych .

W tym roku uczestnicy festiwalu powalczą o Złotą, Srebrną lub Brązową Zopaskę (fartuch), w jednej z trzech kategorii: potrawa regionalna, produkt lokalny oraz potrawa/produkt inspirowany tradycją.

Podczas trwania imprezy odbędą się dwa pokazy kulinarne, w tym emocjonująca Bitwa Smaków. Jej efektów będzie mogła zakosztować zgromadzona na zamkowym dziedzińcu publiczność. Przewodnim produktem kulinarnych zmagań tegorocznej Bitwy Smaków jest piwo – flagowy produkt partnera tegorocznego festiwalu - Browaru Zamkowego Racibórz.

Nie zabraknie lokalnych produktów prosto od ich producentów oraz regionalnych dań serwowanych m.in. przez restauracje Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”®. Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”® to zdobywca Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej oraz nagrody Komisji Europejskiej w konkursie na Najlepsze Turystyczne Destynacje w Europie EDEN (2015). Restauratorzy zadbają o to, by nikt na Festiwalu nie był głodny. Festiwal jest zawsze okazją do spotkania się gastronomicznych reprezentantów różnych regionów województwa, będzie więc i kuchnia beskidzka oraz jurajska.

W tym roku również mamy niezwykle bogaty program artystyczny Festiwalu, który przedstawia się następująco::

13:00 – rozpoczęcie Festiwalu
13:15 – koncert zespołu Singers
14:00-15:00 – Krzysztof Respondek – w programie muzyczno-kabaretowym
15:00-16:00 – Barbara lubi rabarbar w Raciborzu - pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Agnieszki Jasińskiej (uczestniczka Hell’s Kitchen)
16:00-17:00 – koncert zespołu VIDEO
17:00 – 17:30 – wręczenie nagród w konkursie kulinarnym
17:30 – 18:00 - koncert zespołu Singers
18:00-19:00 – Bitwa Smaków –pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Marii Pietruszki (uczestniczki programu Zamiana Szefów Kuchni) – jasne kontra ciemne, czyli piwne wariacje kulinarne
19:00 – koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Organizatorzy: Śląska Organizacja Turystyczna, Powiat Raciborski, Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Partnerzy: Kraina Górnej Odry, Browar Zamkowy w Raciborzu,Manufaktura Rybnickie Lody Rzemieślnicze, MUNU - system gastronomiczny POS

Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski, Polska Organizacja Turystyczna

Patroni medialni: Radio Katowice, Radio Eska, Radio Złote Przeboje, Radio Vanessa,TVP3 Katowice,Raciborska Telewizja Kablowa,Telewizja TVT, Magazyn Poradnik Restauratora, Magazyn Świat Podróże Kultura, Magazyn 2B Style, Portal internetowy Rybnik.com, Portal internetowy enowiny.pl, Portal internetowy www.slaskie.travel

Serdecznie zapraszamy na Zamek Piastowski w Raciborzu w drugi weekend czerwca. Wstęp wolny!