Powiadomienie o przekroczeniu poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego

2012-12-10, Poniedziałek

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że w dniu 9.12.2012 roku zostały przekroczone:
- poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10, wynoszący 300 µg/m3:

   - miasto Rybnik o 257 µg/m3,
   - miasto Wodzisław o 200 µg/m3,
   - miasto Żywiec o 40 µg/m3,
- próg informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 wynoszący 200 µg/m3:
   - miasto Sosnowiec o 50 µg/m3,
   - miasto Tychy o 63 µg/m3.

Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 10.12.2012 województwo śląskie będzie od zachodu dostawać się w zasięg oddziaływania aktywnego ośrodka niżowego znad północnych Niemiec z systemem frontów atmosferycznych. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie nadal bardzo niekorzystna, zwłaszcza w godzinach porannych, wieczornych i nocnych. W obszarach zabudowy miejskiej oraz w dolinach, kotlinach i obniżeniach terenu będą w tych okresach występowały bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, o wartościach mogących przekraczać alarmowy poziom 300 µg/m3. Najbardziej narażony na wysokie stężenia pyłu zawieszonego jest obszar aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, zachodnia część aglomeracji górnośląskiej, a także kotlina żywiecka. Na tych obszarach możliwe będą również przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki (125 µg/m3).

W dniu 11.12.2012 pogoda w województwie śląskim będzie kształtowana w obszarze podwyższonego słabo-gradientowego ciśnienia atmosferycznego. Nadal zalegać będzie chłodne powietrze polarno-morskie. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal bardzo niekorzystne.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to:
- unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym,
- rezygnacja ze spacerów z dziećmi,
- unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia,
- pozostanie w pomieszczeniach osób z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mającymi trudności z oddychaniem.

Ponadto zaleca się ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych.

wszystkie
początek strony