Powiadomienie o przekroczeniu poziomu alarmowego dla ozonu

2013-08-07, Środa

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia, że dnia 6 sierpnia 2013 roku w godzinach od 14-tej do 18-tej w Katowicach (obszar aglomeracji górnośląskiej) wystąpiło przekroczenie o 4 µg/m3 wartości progowej (180 µg/m3) informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia w powietrzu przekroczenia poziomu alarmowego dla ozonu (240 µg/m3). Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne z intensywnym nasłonecznieniem i obecność w powietrzu substancji, które sprzyjają tworzeniu się ozonu w atmosferze (tlenki azotu, tlenek węgla i węglowodory).

W dniu 07.08.2013 r. jesteśmy na skraju bardzo rozległego wyżu europejskiego o słabo-gradientowym polu barycznym. Od zachodu kraju mogą przemieszczać się strefy rozmywających się frontów atmosferycznych. Z południa napływa bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne w naszym regionie nie będą korzystne, a z upływem doby mogą się jeszcze pogarszać. W godzinach okołopołudniowych, popołudniowych i wieczornych będą występowały wysokie stężenia ozonu troposferycznego, przekraczające poziom docelowy 120 µg/m3 (stężenia średnie 8-godzinne kroczące), a w niektórych rejonach przekraczające poziom 180 µg/m3 (stężenia 1-godzinne).

W dniu 8.08.2013 r. pogodę będzie warunkowała nasuwająca się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Nadal napływać będzie gorące powietrze zwrotnikowe znad południowej Europy. W dzień zachmurzenie małe, stopniowo wzrastające do umiarkowanego.W związku z taką sytuacją meteorologiczną warunki aerosanitarne w naszym regionie będą nadal niekorzystne. W godzinach 10-18 zaznaczą się wysokie stężenia ozonu troposferycznego, przekraczające poziom docelowy 120 µg/m3 , jak również mogące przekraczać wartość 180 µg/m3.

Z powodu dużego prawdopodobieństwa przekraczania w dniu dzisiejszym oraz w kolejnych dwóch-trzech dniach progowej wartości stężenia ozonu (180 µg/m3) koniecznym jest poinformowanie społeczeństwa o ryzyku wystąpienia przekroczenia progu informowania dla ozonu, w szczególności w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie ozonu są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc; a także dzieci, osoby starsze, osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym powietrzu, osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Środki ostrożności, które powinny być podjęte w przypadku przekroczenia poziomu 181-240 µg/m3 stężenia ośmiogodzinnego O3 to unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym przez najbardziej narażone grupy ludności, pozostałe osoby powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.

Źródło: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego