Powiadomienie o jakości powietrza

2015-11-06, Piątek

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 06.11.2015 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 05.11.2015 r.:
- nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
- 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
- ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
- ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
- wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3) na stacji komunikacyjnej w Katowicach o 1% (godz. 17.00),
- 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Zabrzu o 578%, Rybniku o 536%, Gliwicach o 436%, Katowicach o 416%, Sosnowcu o 374%, Wodzisławiu o 348%, Żywcu o 332%, Tychach o 308%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 282%, Dąbrowie Górniczej o 282%, Częstochowie o 220%, Bielsku-Białej o 178%, Cieszynie o 92%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 70%, Ustroniu o 16%.

Na stacjach w Zabrzu i Rybniku stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 300 µg/m3 - poziom alarmowy dla tej substancji i wynosiło 339 i 318 µg/m3, natomiast na stacjach w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Wodzisławiu, Żywcu i Tychach stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 - poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło kolejno 268, 258, 237, 224, 216, 204 µg/m3.

Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 06-08.11.2015 r.

W dniu 06.11.2015 (piątek) województwo śląskie znajduje się w obszarze słabo-gradientowego podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem z centrum nad rejonem Białorusi, w ciepłej i wilgotnej masie powietrza napływającej z południa kontynentu. W dzień na północy województwa zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu regionu zachmurzenie małe i umiarkowane. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze województwa od 8°C do 11°C, na południu województwa od 10°C do 13°C. Wiatr słaby, w górach okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie niekorzystna, w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach - bardzo niekorzystna. Na tych terenach mogą lokalnie występować przekroczenia dobowych wartości informowania społeczeństwa o poziomach stężenia pyłu PM10 (powyżej 200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 07.11.2015 (sobota) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana na skraju zatoki niżu północnoeuropejskiego z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu atmosferycznego. W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, na szczytach Beskidów od 6°C do 8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna z upływem doby poprawiać się. Tym niemniej w pierwszej połowie doby na terenie aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinach i dolinach mogą występować wysokie przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (>50 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.

W dniu 08.11.2015 (niedziela) południowa Polska będzie ponownie w zasięgu rozległego wyżu znad Europy Centralnej i Południowej. W ciągu dnia będzie na ogół pogodnie i dość ciepło, chociaż miejscami może wystąpić przelotny deszcz. Bardzo możliwe będą poranne i wieczorne mgły oraz zamglenia, wiatr umiarkowany i dość silny. Taka sytuacja meteorologiczna nie powinna przyczynić się do istotnego pogorszenia jakości powietrza na obszarze województwa śląskiego. Tym niemniej tego dnia przekroczenia dopuszczalnego stężenia dobowego pyłu PM10 mogą obejmować większość terenu województwa, a zwłaszcza obszary obu aglomeracji, Kotlinę Żywiecką, a także rejon Częstochowy. Pozostałe mierzone zanieczyszczenia powietrza na poziomach dopuszczalnych.

Grupami ludności w szczególności narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa), osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc), osoby starsze oraz dzieci.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.  Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte to:
- w przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  
unikanie przebywania na otwartej przestrzeni przez najbardziej narażone grupy ludności, a pozostałe osoby powinny unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym.
- w przypadku przekroczenia poziomu 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10  najbardziej narażone grupy osób powinny pozostać w pomieszczeniach i nie przemęczać się, pozostałe osoby powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

Wojewoda Śląski zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o ograniczenie na czas przekroczeń poziomu alarmowego:
•    spalania paliw złej jakości takich jak muły i miały węglowe  oraz w miarę możliwości korzystanie w tym czasie z grzejników elektrycznych lub palenisk niskoemisyjnych na gaz lub olej opałowy (jeśli w gospodarstwie domowym występują alternatywne źródła ciepła),
•    palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania mieszkań,
•    wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia
•    spacerów z dziećmi.

Przypomina się o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w paleniskach domowych. Nie powinny być również spalane liście i gałęzie.


wszystkie
początek strony