Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 08.01.2016 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 07.01.2016 r.:
- nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
- jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
- 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
- ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
- ośmiogodzinnych poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3),
- wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
- 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach w: Wodzisławiu o 312%, Katowicach o 310%, Tychach o 308%, Cieszynie o 264%, Zabrzu o 258%, Sosnowcu o 244%, Dąbrowie Górniczej o 236%, Gliwicach o 236%, Bielsku-Białej o 232%, Ustroniu o 226%, Żywcu o 150%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 140%, Częstochowie o 98%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 82%.
Na stacji w Wodzisławiu Śląskim, w Katowicach i w Tychach stężenie średnie dobowe pyłu PM10 było wyższe niż 200 µg/m3 - poziom informowania o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla tej substancji i wynosiło w Wodzisławiu Śląskim - 206 µg/m3, w Katowicach - 205 µg/m3, a w Tychach - 204 µg/m3.
Na podstawie krótkoterminowej prognozy pogody opracowanej przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie oraz po dokonaniu analizy dostępnych informacji meteorologicznych, Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 08-10.01.2016 r.
W dniu 08.01.2016 (piątek) województwo śląskie znajduje się w zasięgu zatoki niżu z ośrodkiem w rejonie Danii, z przemieszczającą się od zachodu strefą frontu okluzji. W dzień zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Słabe opady śniegu, okresami deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w górach dość silny, z kierunków południowych i zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, niekorzystna jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna się z upływem doby poprawiać. Tym niemniej mogą nadal występować znaczne przekroczenia wartości dobowych dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3), choć prawdopodobnie nie zostanie przekroczony poziom informowania dla pyłu PM10 (200 µg/m3). Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza powinny utrzymywać się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 09.01.2016 (sobota) województwo śląskie będzie w obszarze obniżonego ciśnienia atmosferycznego, pomiędzy rozległym niżem atlantyckim a niżem wschodnioeuropejskim. W dzień zachmurzenie duże. Słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Miejscami marznące opady deszczu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, w górach umiarkowany i dość silny, z kierunków południowych i zachodnich. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, mało korzystna jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna się z upływem dnia poprawiać, jednak nadal nie wykluczone będą lokalne przekroczenia dobowych wartości dopuszczalnych stężeń PM10 (50 µg/m3), zwłaszcza na terenie obu aglomeracji województwa śląskiego i przyległych powiatów. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza będą utrzymywały się w granicach dopuszczalnych wartości.
W dniu 10.01.2016 (niedziela) pogoda w naszym regionie będzie kształtowana przez rozległy układ niżowy z ośrodkiem nad Szkocją, z przemieszczającymi się strefami frontów atmosferycznych. Z południowego wschodu napływać będzie dość ciepłe jak na tę porę roku powietrze polarno-morskie. Skutkować to będzie zmieniającymi się warunkami meteorologicznymi, z opadami śniegu, a przy dodatniej temperaturze opadami deszczu. W okresach ze słabym wiatrem możliwe będą lokalne mgły i silne zamglenia. Takie uwarunkowania meteorologiczne powinny generalnie sprzyjać dalszej poprawie mało korzystnej jakości powietrza, jaka miała miejsce w poprzednich dniach w województwie śląskim.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H