Ponad 22 mln zł na największą od lat inwestycję w Powiecie

2021-07-22, Czwartek

Powiat poprzez Szpital szykuje się do przeprowadzenia największej oraz najbardziej wyczekiwanej od wielu lat  inwestycji. Dzięki zaangażowaniu włodarza powiatu oraz dyrektora Szpitala Rejonowego im. J. Rostka w Raciborzu udało się przygotować projekt i  pozyskać 17. 310 968,00 zł dofinansowania na termomodernizację raciborskiej lecznicy.

Umowę na realizację zadania podczas dzisiejszej wizyty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał Dyrektor Szpitala Ryszard Rudnik w towarzystwie Starosty Raciborskiego Grzegorza Swobody oraz reprezentujący Fundusz Wiceprezes Zarządu Artur Michalski oraz Dyrektor Magdalena Bodzenta.

Jak podkreśla starosta – Powiat stawia na proekologiczne i nowoczesne rozwiązania a projekt termomodernizacji jest kluczowy dla funkcjonowania szpitala. Inwestycja ta  nie tylko znacznie zwiększy wydajność energetyczną budynku czy wizualnie poprawi  jego wygląd ale przede wszystkim wpłynie na poprawę warunków leczenia pacjentów.

Dzięki zaangażowaniu oraz dobremu gospodarowaniu środkami i mieniem szpitala przez dyrektora Ryszarda Rudnika już w przyszłym roku ruszą pierwsze prace budowlane.

Zakres inwestycji obejmuje:
- docieplenie styropianem ścian budynku D wraz stolarką okienną i drzwiowa oraz wymianą grzejników,
- ocieplenie Stropodachu w blokach A,B,C,D,H,
- modernizację oświetlenia całego obiektu,
- budowę kotłowni, modernizacja obejmować będzie również instalację CO poprzez zastosowanie dwóch kotłów gazowych niskotemperaturowych każdy wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem i automatyką oraz połączenie obiegu kotłowego z instalacją gruntowych pomp ciepła,
- dodatkowo  zostanie wykonanie 220 odwiertów na głębokości 100m do których zostaną podłączone pompy ciepła na potrzeby C.O i C.W.U.  Budynek zostanie podłączony do  instalacji paneli fotowoltaicznych co pozwoli na wytworzenie energii elektrycznej o łącznej mocy 556 kW.,
- nad wszystkimi procesami związanymi z zarządzaniem systemami energetycznymi oraz grzewczymi budynku będzie czuwał system automatyki BMS, który podczas gromadzenia informacji z pomiarów liczników energii elektrycznej, ciepła, wody oraz czujników , detektorów, analizatorów oraz sterowników urządzeń reagować będzie w czasie rzeczywistym w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynku.    

 Planowany termin rozpoczęcia  i zakończenia inwestycji  :  I kwartał 2022r. do IV kwartał 2024r. 

Całkowity koszt inwestycji : 22 412 871,00 zł

Kwota dofinansowania z NFOŚiGW : 17 310 968,00 zł

Środki własne :  5 101 903,00 zł

wszystkie
początek strony