Pomoc żywnościowa z UE dla najuboższych mieszkańców regionu...

2004-10-06, Środa

Na terenie Polski rozpoczęła się realizacja I edycji unijnego programu PAED o wartości 24 mln ECU, którego celem jest nieodpłatne przekazywanie pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców w postaci około 20 tys. ton produktów. W programie uczestniczy również Powiat Raciborski, a koordynatorem jest Krystian Niewrzoł z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.

Do uczestnictwa w programie dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej uprawnione są w Polsce cztery organizacje: Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej. Dla województwa śląskiego przyznano 940 ton żywności. Za pośrednictwem tych instytucji mleko w proszku, ryż i makaron trafią do najuboższych mieszkańców naszego regionu.

W programie uczestniczy także Powiat Raciborski. Żywność, za pośrednictwem Śląskiego Banku Żywności w Katowicach z siedzibą w Rudzie Śląskiej, otrzymają działające na terenie powiatu organizacje pozarządowe. W realizacji programu PAED na terenie powiatu raciborskiego wsparcia udziela Cukrownia Racibórz. Na terenie zakładu nieodpłatnie żywność jest magazynowana, tutaj również jest wydawana uprawnionym podmiotom. Koordynatorem programu w powiecie raciborskim jest Krystian Niewrzoł z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.