Pogrzebanie basa już 5 marca

2011-03-01, Wtorek

Tradycyjna zabawa ostatkowa, kończąca karnawał, połączona z unikatową inscenizacją "Pogrzebanie basa" odbędzie się 5 marca br. o godz. 19:00 w Domu Kultury w Krzanowicach. Organizatorem zabawy jest Chór "Cecylia" działający przy DK i DFK w Krzanowicach.

Pogrzebanie basa to kolejna, po wodzeniu niedźwiedzia, tradycja kulturowa która jest promowana w ramach projektu "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej". W części rzeczowej projekt obejmuje m.in.: produkcję filmów nt. wydarzeń kulturalnych ziemi raciborskiej; reklamę produktów kulturowych w radio oraz organizację imprezy promującej wydarzenia kulturalne ziemi raciborskiej (maj 2011).

Wartość całkowita projektu: 281 270,00 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 239 079,50 zł
Wkład własny Powiatu Raciborskiego: 42 190,50 zł

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Działanie 4.3 Promocja kultury.

Beneficjentem projektu jest Powiat Raciborski, a jednostką realizującą Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Przypomnijmy.
Obrzęd ten odbywa się przed północą. Nad leżącym w futerale kontrabasem zbierają się przebierańcy: Ksiądz, Lekarz, Wdowa i Płaczki. Gdy wybije północ, futerał zamykany jest z trzaskiem i przykrywany kirem. Nad nim zgromadzeni wygłaszają pożegnalne przemówienia. Są one bardzo zabawne. Na koniec kropi się go wódką, a nad nim zawiesza puste butelki po alkoholu. Ma to oznaczać, że rozpoczęła się już wielkopostna abstynencja. Zwyczaj ten jest kultywowany w min. w Krzanowicach, Krzyżanowicach, Studziennej.

/Na podstawie: 'Wierzenia, zwyczaje i obrzędy. Folklor pogranicza polsko-czeskiego'. Autor: Kornelia Lach./


Szczegóły www.mok-krzanowice.pl

wszystkie
początek strony