Podsumowano I edycję unijnego programu żywnościowego PEAD na terenie powiatu raciborskiego...

2004-11-24, Środa

Od lewej: K. Niewrzoł, H. Hildebrand i H. SiedlaczekSpotkanie podsumowujące I edycję realizowanego na terenie Powiatu Raciborskiego unijnego programu PEAD, którego celem jest nieodpłatne przekazywanie żywności dla najuboższych mieszkańców, odbyło się 24 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu. Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek wręczył podziękowania przedstawicielom instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację programu.

Realizacja unijnego programu PEAD rozpoczęła się w powiecie raciborskim, podobnie jak w całym kraju, w październiku br. Do uczestnictwa w programie dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej uprawnione są w Polsce cztery organizacje: Federacja Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż i Polski Komitet Pomocy Społecznej. Dla województwa śląskiego przyznano 940 ton żywności. Za pośrednictwem tych instytucji mleko w proszku, ryż i makaron trafią do najuboższych mieszkańców regionu.

PEADZa pośrednictwem Śląskiego Banku Żywności w Katowicach z siedzibą w Rudzie Śląskiej, żywność otrzymały także działające na terenie powiatu organizacje pozarządowe. Powiat Raciborski otrzymał w sumie blisko 8 ton mleka w proszku, ponad 6 ton ryżu i prawie 2,5 tony makaronu. Produkty te zostały przekazane upoważnionym osobom w poszczególnych gminach i teraz są rozdzielane za pokwitowaniem osobom posiadającym karty zaopatrzenia pobrane z miejscowych OPS. W realizacji programu PEAD na terenie powiatu raciborskiego wsparcia udziela Cukrownia Racibórz. Na terenie zakładu nieodpłatnie żywność jest magazynowana. Koordynatorem programu w powiecie raciborskim jest Krystian Niewrzoł z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.

PEADStarosta Raciborski Henryk Siedlaczek spotkał się 24 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu z przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w realizację I edycji unijnego programu żywnościowego PEAD na terenie powiatu. W spotkaniu uczestniczyli: koordynator PEAD Krystian Niewrzoł, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu Henryk Hildebrand, Prezes Agencji Rozwoju Rolnictwa i Przemysłu Przetwórczego regionu Raciborskiego S.A. z siedzibą w Raciborzu Mariusz Thomas (instytucja zapewniła bezpłatny transport żywności do Raciborza), a także przedstawiciele OPS-ów z terenu gmin powiatu raciborskiego i organizacji pozarządowych (Stowarzyszenia Przyjaciół Człowieka "Tęcza" w Raciborzu, Chrześcijańskie Stowarzyszenie "Jerozolima" w Kuźni Raciborskiej). Uczestnikom spotkania Starosta Siedlaczek wręczył podziękowania za pomoc w realizacji programu PEAD.

Kolejna edycja unijnego programu żywnościowego PEAD ma ruszyć w marcu 2005 r. Wówczas do najuboższych mieszkańców trafią inne produkty, tym razem prawdopodobnie będą to konserwy i inne dania gotowe.

ZDJĘCIA ze spotkania dostępne są w "SERWISIE PRASOWYM" - zapraszamy na naszą stronę internetową