Podstawowa opieka zdrowotna w powiecie raciborskim zorganizowana w 30 proc.
2004-01-05, Poniedziałek
Dla 120 tys. mieszkańców powiatu raciborskiego w 30% udało się zorganizować do tej pory podstawową opiekę zdrowotną (POZ)– wynika z informacji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach. Usługi medyczne na 2004 rok zakontraktowały działające w powiecie trzy publiczne zakłady lecznictwa ambulatoryjnego i dwa niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a także Szpital Rejonowy w Raciborzu.
Z informacji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Katowicach wynika, że kontrakty na świadczenie usług medycznych z zakresu POZ podpisały dotychczas: samodzielne publiczne zakłady lecznictwa ambulatoryjnego w Raciborzu, w Krzyżanowicach i w Rudnika (dla których organami założycielskimi są samorządy powiatu i gminne), a także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” Sp. z o.o. w Pietrowicach Wielkich i Ośrodek Usług Medycznych „Alergokol” w Raciborzu. Zakłady te do tej pory świadczyły usługi medyczne dla ponad 41 tys. osób zamieszkujących w powiecie raciborskim. Pozostali mieszkańcy (czyli około 80 tys.) korzystali z usług innych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
A zatem, jeżeli chodzi o samo miasto Racibórz, pacjenci mogą korzystać bez problemów z usług medycznych w poradniach Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego i Ośrodka Usług Medycznych „Alergokol”.
ZLA w Raciborzu przyjmuje pacjentów w poradniach na terenie miasta – przy ul. Klasztornej, Ocickiej, Studziennej, a także w dzielnicach Studzienna i Markowice. - Opiekę nad dziećmi zapewniają w dalszym ciągu poradnie przy ul. Klasztornej i Ocickiej. Opieka całodobowa sprawowana jest na dotychczasowych zasadach – tj. w dni powszednie od godz. 18.00 do 6.00, a w niedziele i święta całodobowo – informuje Stefan Maślanka, Dyrektor ZLA.
Warto również dodać, że Szpital Rejonowy w Raciborzu zawarł kontrakt z zakresu lecznictwa stacjonarnego i specjalistycznego. Oznacza to, że każdy pacjent zgłaszający się do szpitala ze skierowaniem będzie przyjmowany na dotychczasowych zasadach. Zdaniem Zbigniewa Wiercińskiego (Zastępcy Dyrektora Szpitala ds. Medycznych), nie ma natomiast możliwości udzielania przez lekarzy Izby Przyjęć i Pogotowia porad lekarskich będących kontynuacją dotychczasowego procesu leczenia. - Możliwe jest jednak przyjęcie części tych pacjentów w poradniach specjalistycznych Szpitala w Raciborzu przy ul. Gamowskiej, które mogą przyjąć zwiększoną liczbę pacjentów – dodaje Z. Wierciński. Poradnie specjalistyczne przyjmują pacjentów w dni powszednie – w środy pacjenci przyjmowani są w godzinach popołudniowych (od 10.00 do 18.00) w poradniach reumatologicznej, kardiologicznej i onkologicznej, zaś w czwartki w tych samych godzinach przyjmują pozostałe poradnie szpitalne.
Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek przyznaje, że sytuacja jest trudna: - Zdajemy sobie sprawę, iż szczególnie w pierwszych dniach stycznia, zanim wszyscy odnajdziemy się w tej nowej sytuacji, mogą wystąpić pewne trudności związane na przykład z dłuższym czasem oczekiwania na przyjęcie lub zapisywaniem pacjentów na godziny popołudniowe – mówi H. Siedlaczek.
wszystkie