2005-06-17, Piątek

Pilotażowy projekt czynnej ochrony ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim zainicjowali wspólnie znany raciborski przyrodnik dr Jan Duda oraz Starostwo Powiatowe i Zakład Karny w Raciborzu. Z udziałem nauczycieli i przedstawicieli samorządów, 20 czerwca br. w Zakładzie Karnym odbędzie się specjalna konferencja poświęcona temu przedsięwzięciu.

Życie ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim jest zagrożone. Do tej pory ptaki i nietoperze miały swoje siedliska i miejsca lęgowe w budynkach, w wieżach kościelnych, w dachach itd. Jednak ze względu na modernizację większości tych obiektów, ptactwo zostało wyrugowane. Bytuje w powiecie raciborskim głównie w okresie letnim, po czym odlatuje
w ciepłe strony i tym samym nie rozmnaża się tu, co zagraża istnieniu gatunków ptaków i nietoperzy na Raciborszczyźnie.

By rozwiązać ten problem, dr Jan Duda - znany raciborski przyrodnik i pełnomocnik Śląskiego Ogrodu Botanicznego ds. Arboretum Bramy Morawskiej - zwrócił się z propozycją do Starostwa Powiatowego w Raciborzu o przeprowadzenie na terenie powiatu pilotażowego projektu czynnej ochrony ptaków i nietoperzy. W przedsięwzięcie zaangażował się także Zakład Karny w Raciborzu. Osadzeni w nim więźniowie wykonali specjalne urządzenia lęgowe. Dzięki ich udziałowi, powstało około 20 różnych urządzeń lęgowych dla różnych gatunków - od najmniejszych ptaków (takich jak sikora modra) do sów (puszczyka i płomykówki) i nietoperzy. Do udziału w projekcie zaproszone zostały również szkoły i samorządy gminne, które pełnić będą rolę koordynatorów całej akcji.

20 czerwca br. o godz. 13.30 w Zakładzie Karnym w Raciborzu, pod patronatem Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, odbędzie się specjalna konferencja poświęcona czynnej ochronie ptaków i nietoperzy. Inicjator akcji, dr Jan Duda, przedstawi problem ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim oraz możliwe sposoby jego rozwiązania. Uczestnicy konferencji będą zachęcani do włączenia się do tej akcji poprzez zaangażowanie głównie młodzieży, która będzie pomagać w rozmieszczaniu na Raciborszczyźnei urządzeń lęgowych, będzie też dbać o te urządzenia w przyszłości. Konferencji towarzyszyć będzie wystawa wykonanych przez więźniów urządzeń lęgowych.

Projekt czynnej ochrony ptaków i nietoperzy w powiecie raciborskim, z udziałem samorządów, szkół i skazanych w Zakładzie Karnym, to pilotażowe przedsięwzięcie w skali kraju. Dotychczas nigdzie jeszcze w Polsce nie był realizowany podobny program ochrony zagrożonych gatunków ptaków i nietoperzy. Akcja to połączenie działań ekologicznych
z resocjalizacją więźniów i zaangażowaniem młodego pokolenia. Szacuje się, że przy stworzeniu dogodnych miejsc lęgowych dla ptaków i nietoperzy, na terenie powiatu raciborskiego mogłoby stale bytować około 70 gatunków ptaków.

UWAGA redakcje: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w konferencji poświęconej czynnej ochronie ptaków i nietoperzy na terenie powiatu raciborskiego. Z uwagi na fakt, iż miejscem konferencji jest Zakład Karny w Raciborzu, organizatorzy uprzejmie proszą o wcześniejsze przybycie - związane jest to
z koniecznością uzyskania specjalnej przepustki.