Już po raz drugi Powiat Raciborski oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu zorganizowała pod Zamkiem rodzinny piknik pt. "Śląski Spichlerz – tradycje kulturowe ziemi raciborskiej".
W niedzielne popołudnie 29 maja już od 13.00 od wejścia do Parku Zamkowego dobiegała muzyka. Odbywał się tam piknik rodzinny pt. "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej". W ramach projektu promowanych jest 8 obrzędów oraz zwyczajów ziemi raciborskiej: wodzenie niedźwiedzia, pogrzebanie basa, procesje konne wielkanocne, procesje konne z okazji Św. Floriana, procesje konne z okazji Św. Mikołaja, zwyczaj układania dywanów oraz sypania kwiatów z okazji święta Bożego Ciała, obrzędy wielkanocne: tragaczyki, kroszonki oraz Boże Narodzenie w gwarze laskiej.
Na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe, m. in.: Zespół Raciborzanie, Źródło, Łężczok z Zawady Książęcej czy Cimbalowa Muzika – Haj ve Slezsku. Nie mogło oczywiście zabraknąć krzanowickich Om, które swoim humorem w gwarze laskiej znakomicie bawiły licznie przybyłą na piknik publiczność. Duże brawa od publiczności zdobyła Gminna Orkiestra Dęta z Krzyżanowic.
Dr Kornelia Lach opowiadała publiczności o procesjach konnych wielkanocnych oraz procesjach konnych z okazji św. Floriana, o wodzeniu niedźwiedzia i pogrzebaniu basa. Oprócz krótkiego wykładu na dużym telebimie wyświetlano film przedstawiających dany zwyczaj. Na scenie zaprezentowano także pokaz mody śląskiej na przestrzeni wieków, o której opowiadała Julita Ćwikła, etnograf z raciborskiego Muzeum.
Mnóstwo atrakcji czekało także dla najmłodszych. Dzieci chętnie brały udział w rzucaniu piłką do celu, robiły sobie pamiątkowe zdjęcia z misiem, odpowiadały na pytania dotyczące procesji konnych oraz na pytania związane z tragaczykami. Po zaliczeniu czterech stanowisk i zebraniu kompletu pieczątek dzieci w nagrodę mogły wziąć udział w losowaniu przejażdżki bryczką.
Mieszkańcy Raciborza oraz goście odwiedzający piknik otrzymywali bezpłatne talony na jedzenie. Można także było skosztować przepysznych pączków z marmoladą bądź z makiem, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Kornowac.
Swoje stoisko promocyjne miały także Warsztaty Terapii Zajęciowej z Raciborza, Gmina Krzyżanowice oraz Gmina Kuźnia Raciborska.
Zainteresowanie niedzielną imprezą w Parku Zamkowym było spore. Dopisała również piękna słoneczna pogoda.
Inicjatywę wsparła Unia Europejska. Projekt realizowany jest w ramach Działania 4.3. Promocja kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość Projektu to ponad 280 tys. zł, dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to prawie 240 tys. zł.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H