Pierwsze młodzieżowe spotkanie partnerskie zakończone...

2005-04-18, Poniedziałek

Uczestnicy projektu."Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii" - pod takim hasłem młodzież z partnerskich powiatów (raciborskiego, Märkischer i Hrabstwa Wrexham) poznawała tradycje wielkanocne i inne obrzędy związane z nadejściem wiosny. To zarazem tytuł projektu, którego inicjatorem jest młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, w ramach programu "Młodzież - Akcja 1".

W dniach od 2 do 10 kwietnia br., na zaproszenie uczniów raciborskiego II LO, w powiecie raciborskim gościła młodzież z niemieckiego Powiatu Märkischer i walijskiego Hrabstwa Wrexham (to partnerskie samorządy Powiatu Raciborskiego). To pierwsze tego typu spotkanie partnerskie z udziałem młodzieży. Młodzież polska, niemiecka i walijska wspólnie mieszkała w Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Łubowicach. Tam też uczestniczyła w działaniach projektowych - różnego typu zajęciach, głównie warsztatowych, których celem było poznanie tradycji wielkanocnych i innych obrzędów towarzyszących witaniu wiosny w trzech kulturach. Zajęcia warsztatowe prowadzili m.in. instruktorzy z Raciborskiego Centrum Kultury (Jolanta Dzumyk) i Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu (Agnieszka Chmielecka i Ewelina Jarosz).

Zajęcia warsztatowe - plastyczne.

Oprócz licznych zajęć integracyjnych, ważne i interesujące były także dni każdej z kultur ("Dzień Polski", "Dzień Niemiecki" i. "Dzień Walijski"), podczas których młodzież prezentowała swoje tradycje. Uczestnicy uczyli się tańców i piosenek z poszczególnych krajów, przygotowywali wspólnie i smakowali narodowe potrawy.

Młodzież gościła ponadto w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, gdzie uczestniczyła w lekcji muzealnej poświęconej "Obrzędom wiosennym na wsi polskiej od końca XIX w. po dzień dzisiejszy". Zwiedziła też największą na świecie prywatną kolekcję pisanek z różnych kultur świata, ofiarowaną przez mieszkankę Powiatu Märkischer Pani Ulli Schnorr, a eksponowaną w Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach. Uczestnicy projektu gościli również u Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Wystawa pisanek w Rudach.

Spotkanie u Starosty Raciborskiego.

Inicjatorem międzynarodowego projektu pt. "Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii", z udziałem młodzieży z Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham, byli uczniowie II LO w Raciborzu - członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, wraz z opiekunkami (nauczycielkami języka angielskiego) paniami Aleksandrą Kędzierską i Alicją Wróbel. Projekt współfinansowany był ze środków europejskiego programu "Młodzież - Akcja 1". Starostwo Powiatowe w Raciborzu ze swej strony udzieliło organizatorom wsparcia merytorycznego w uzyskaniu dofinansowanie ze środków unijnych.

Przypomnijmy. Niemiecki Powiat Märkischer i walijskie Hrabstwo Wrexham to partnerzy zagraniczni Powiatu Raciborskiego. Oficjalna współpraca pomiędzy Powiatem Märkischer i Hrabstwem Wrexham trwa od 35 lat. W roku 2001 do grona partnerów dołączył Powiat Raciborski, nawiązując najpierw współpracę z Powiatem Märkischer, potem z Wrexham. Samorządy współpracują w zakresie gospodarki, kultury, edukacji. Udział młodych ludzi z partnerskich powiatów w projekcie pn. "Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii" to pierwsze tego typu spotkanie integracyjne. Udział w projekcie młodzieży z partnerskich samorządów pozwolił na lepsze poznanie i głębsze zrozumienie różnorodności naszej wspólnej kultury europejskiej, naszego wspólnego dziedzictwa i naszych wspólnych podstawowych wartości. Młodzi uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję i chęć kontynuowania projektu w kolejnych latach.

ZDJĘCIA także w "Serwisie Prasowym" - kilknij TUTAJ

wszystkie
początek strony