Paszporty w Raciborzu...?

2006-07-11, Wtorek

Prace przygotowawcze do wdrożenia nowego systemu paszportów biometrycznych trwają w naszym kraju od ponad roku. Działania w tej sferze mają na celu spójne z innymi państwami Unii Europejskiej podejście do identyfikatorów biometrycznych. Wydawane dokumenty powinny zawierać odciski palców i cyfrowy wizerunek twarzy. W niektórych krajach rozważano również wprowadzenie skanowania tęczówki oka w celu zapewnienia nie budzącego wątpliwości związku pomiędzy dokumentem a jego prawowitym posiadaczem.

Specjalne wymogi techniczne przy wydawaniu nowych dokumentów uniemożliwiają utrzymanie dotychczasowych 78 punktów paszportowych w województwie śląskim. "System wydawania paszportów ulegnie reorganizacji polegającej m.in. na tym, że będą one na razie wydawane w siedmiu punktach - dwóch w Katowicach oraz w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Bytomiu i Rybniku" - informuje Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego. "W następnej fazie uruchamiania nowego systemu i ocenie jego funkcjonowania będzie możliwe podjęcie decyzji, co do ewentualnego utworzenia kolejnych punktów paszportowych" - czytamy również w komunikacie Biura Prasowego.

Tymczasem 30 czerwca br. Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski przysłał Staroście Raciborskiemu Jerzemu Wziontkowi wypowiedzenie porozumienia w sprawie przyjmowania w Raciborzu wniosków paszportowych i wydawania paszportów z dniem 28 sierpnia br. Decyzja wojewody jest zaskakująca dla samorządowców Raciborszczyzny, gdyż wcześniej Śląski Urząd Wojewódzki zapewnił, że biuro paszportowe w Raciborzu nadal będzie funkcjonować, pomimo wdrażania paszportów biometrycznych. Starosta Wziontek wraz z wójtami i burmistrzami gmin powiatu raciborskiego oraz prezydentem Raciborza sprzeciwiają się decyzji wojewody. Postanowili wystosować swój protest w formie uchwał rad gmin i Rady Powiatu Raciborskiego na ręce Premiera RP, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewody Śląskiego.

Odrębny protest ma też wystosować Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek: - Pozbawienie mieszkańców powiatu raciborskiego możliwości załatwiania spraw paszportowych w siedzibie Starostwa Powiatowego nie ma nic wspólnego z ideą taniego państwa, a powoduje jedynie utrudnienia dla 115 tys. mieszkańców - uważa poseł Siedlaczek.

Pomimo, że paszporty są zadaniem rządu, samorządy powiatu raciborskiego deklarowały i deklarują własne zaangażowanie finansowe w postaci kosztów utrzymania biur, w tym mebli i wyposażenia. - Jesteśmy również w stanie partycypować w kosztach zakupu urządzeń służących do wdrożenia nowych paszportów biometrycznych - podkreśla Mirosław Lenk, Sekretarz Powiatu Raciborskiego.

Nowe paszporty, z pierwszym elementem biometrycznym - fotografią cyfrową, będą wydawane od 28 sierpnia br. Konieczność wydawania tego typu dokumentów związana jest z zaostrzeniem mechanizmów kontroli paszportowej i weryfikacji tożsamości ich posiadaczy. Jest to jeden z elementów walki z międzynarodowym terroryzmem i zapewnieniem większego bezpieczeństwa państwa i obywateli. Nowe paszporty będą miały szereg zabezpieczeń przed ich fałszowaniem i nieuprawnionym użyciem. Po 28 sierpnia br. wszystkie tzw. stare paszporty zachowują ważność. Osoby wyjeżdżające do USA i Kanady także mogą przekraczać granicę w oparciu o stare dokumenty.

W związku z przygotowaniami do wdrożenia wydawania paszportów biometrycznych, Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalny adres poczty elektronicznej, na który można przesyłać pytania dotyczące nowych dokumentów. Na ich podstawie opracowany zostanie przewodnik dla mieszkańców z odpowiedziami dotyczącymi paszportów biometrycznych. Pytania należy przekazywać na adres: [email protected] Informacje o nowych paszportach będzie można uzyskać pod numerami telefonów: 032 207 73 26 i 032 207 74 00 oraz przeglądając stronę internetową Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

wszystkie
początek strony