Partnerskie rozmowy on-line

2021-02-12, Piątek
Starosta raciborski w rozmowie on-line, autor, Starostwo Powiatowe w Raciborzu

WYMIANA INFORMACJI NA TEMAT SYTUACJI EPIDEMICZNEJ, PLANY WSPÓLNYCH DZIAŁAŃ NA 2021 ROK ORAZ WZAJEMNE WSPARCIE I MOBILIZACJA DO ICH REALIZACJI…
to główne tematy minionej wideokonferencji, która z inicjatywy starosty raciborskiego Grzegorza Swobody odbyła się z udziałem starosty powiatu Maerkischer Kreis Marco Voge oraz starosty powiatu nakielskiego Tadeusza Soboli. Z zaproszenia do spotkania online chętnie skorzystał również starosta drugiego oficjalnego niemieckiego partnera powiatu raciborskiego czyli powiatu Elbe-Elster, lecz z uwagi na zaistniałe problemy z połączeniem internetowym rozmowę z Christianem Heinrich-Jaschinskim Grzegorz Swoboda przeprowadził już osobiście drogą telefoniczną.

Zaprzyjaźnieni włodarze polskich i niemieckich powiatów poruszyli najbardziej nurtujące ich obecnie kwestie, nie zabrakło zatem pytań dotyczących aktualnej sytuacji związanej z Covid 19 a zwłaszcza postępu szczepień, problemów przedsiębiorców i prognoz na odmrożenie gospodarki czy na powrót uczniów do szkół.

Natomiast mimo wciąż obowiązujących ograniczeń partnerskie powiaty nie rezygnują z dotychczasowych, wspólnie realizowanych na przestrzeni lat przedsięwzięć, dlatego po trudnym 2020 roku, w którym większość z nich nie była możliwa, Panowie z optymizmem i nadzieją patrzą na nadchodzące miesiące, licząc na kontynuowanie tradycji. Głównie chodzi o wymianę młodzieży, która co roku nawiązuje bliższe kontakty i rywalizuje ze sobą na zawodach pływackich oraz na turniejach piłki ręcznej, ale jak tylko warunki będą sprzyjające pod uwagę branych jest również wiele innych ciekawych wydarzeń wzmacniających naszą międzynarodową przyjaźń, takich jak m.in. wspólnie organizowane koncerty.

Rok 2021 jest też szczególnie ważny dla partnerskich powiatów raciborskiego i Maerkischer Kreis z uwagi na 20-lecie oficjalnej współpracy, jeśli więc wszelkie obostrzenia zostaną zniesione, w planie jest huczne świętowanie tego okrągłego jubileuszu w Raciborzu a ciepłe relacje również z pozostałymi partnerami powiatu zapowiadają pierwsze od dłuższego czasu wspólne spotkanie już poza ekranami monitorów.