POMYSŁ NA ZAMEK - sprawozdanie z prac Zespołu doradczego

2021-11-18, Czwartek

We wtorkowe popołudnie 16 listopada 2021 r. w Domu Książęcym, w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się posiedzenie Zespołu doradczego ds. przygotowania rekomendacji w zakresie rozwoju oraz zmiany kierunków funkcjonowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Spotkanie poprowadziła Ewa Lewandowska - członkini Zarządu Powiatu, a zarazem przewodnicząca Zespołu doradczego, która omówiła najważniejsze kwestie, które zostały poruszane podczas obrad Zespołu doradczego, powołanego w styczniu bieżącego roku.

W spotkaniu w dawnym grodzie piastowskim wzięli udział m. in. Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda, członkowie Zarządu Powiatu, członkowie Zespołu doradczego, przedstawiciele Muzeum w Raciborzu na czele z dyrektorem placówki - Romualdem Turakiewiczem, były Starosta Raciborski - Adam Hajduk, radni powiatowi oraz Grzegorz Wawoczny - autor przygotowanego w grudniu 2019 roku na zlecenie Starostwa Powiatowego dokumentu pod nazwą „Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu jako podstawowa baza przychodowa lokalnego produktu turystycznego ziemi raciborskiej”. Ponadto obecni byli również przedstawiciele firmy Adventure Multimedialne Muzea z Katowic - autorzy koncepcji pt. „Adaptacja budynku Słodowni i modernizacja Domu Książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu, na które to zadanie Powiat Raciborski otrzymał dofinansowanie w ramach I edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład”. W trakcie spotkania nie zabrakło ożywionej dyskusji wśród zebranych. Autorzy koncepcji zagospodarowania budynku Słodowni i nowej aranżacji Domu Książęcego podzielili się pomysłami z zebranymi na temat przyszłej aranżacji obu budynków.

Przypomnijmy, wniosek Powiatu Raciborskiego o dofinansowanie tego zadania w ramach I edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład” został rozpatrzony pozytywnie i tym samym aż 17,82 mln zł przełoży się na nowoczesne wystawy muzealne oraz sale warsztatowe z zapleczem gastronomicznym, zaprojektowane z myślą o dodatkowej atrakcji turystycznej powiatu i o uzupełnieniu oferty Zamku Piastowskiego, którego ożywienie i promocję samorząd powiatowy wyznaczył jako jeden z priorytetów obecnej kadencji. Wiadomość o pozyskanych środkach oficjalnie przekazał 25 października podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Michał Woś, który wspólnie ze starostą raciborskim spotkał się z wójtami i burmistrzami gmin powiatu, również zabiegających o dofinansowanie, by poinformować o przyznanym im wsparciu finansowym.

„Ten zamek ma duży potencjał. Zainwestowałbym tu swoje pieniądze” - powiedział na zakończenie Sławomir Mazan z Adventure Multimedialne Muzea.