PEAD w powiecie - podsumowanie i podziękowanie

2011-12-12, Poniedziałek

Zakończyła się już ósma edycja Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej PEAD. Program funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej od 1987 roku, w Polsce jest realizowany od 2004 roku. W tym samym roku do akcji włączył się Powiat Raciborski. Celem programu jest nieodpłatne przekazywanie żywności najuboższym mieszkańcom. Dzisiaj w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, w trakcie którego Starosta Raciborski Adam Hajduk podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w realizację programu na terenie naszego powiatu.

Tegoroczna pomoc objęła sześć gmin powiatu (Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Nędza, Krzyżanowice, Rudnik, Kornowac), Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza" z Raciborza oraz Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Kuźni Raciborskiej. W sumie z pomocy skorzystało ponad 1750 osób w tym wychowankowie Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Pogrzebieniu. Na każdą osobę przypadło niemal 86 kilogramów żywności.

W powiecie raciborskim odbiorem i rozprowadzaniem towaru zajmują się ochotnicze straże pożarne, OPS z Tworkowa oraz stowarzyszenia, a nad całością czuwa koordynator z ramienia Starosty Raciborskiego. Koordynator powiatowy – Krystian Niewrzoł rokrocznie odbiera towar z Banku Żywności w Chorzowie i rozdysponowuje go wśród poszczególnych uczestników programu. Z kolei ci przy współpracy z ośrodkami pomocy społecznej zajmują się dalszą dystrybucją artykułów żywnościowych wśród najuboższych mieszkańców.

Z roku na rok wartość , po średnich cenach rynkowych, wszystkich przekazanych towarów wzrasta. W tym roku wyniosła ponad 1,7 mln złotych.

Do najbardziej potrzebujących w tegorocznej edycji programu dostarczono m.in.: mąkę pszenną, kaszę, makarony, ryż, płatki kukurydziane, mleko, kawę zbożową, herbatniki, sery.