Głównym realizatorem żywnościowej pomocy unijnej w Polsce jest Agencja Rolnictwa, która po przeprowadzonych przetargach zleca produkcję poszczególnych artykułów spożywczych. Później ich dystrybucją zajmują się banki żywności, Caritas i PKPS.
Już po raz trzeci program PEAD realizowany będzie w powiecie raciborskim. Akcję koordynuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu, a realizatorami są gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe z terenu powiatu. W tym roku z pomocy żywnościowej w ramach programu PEAD skorzysta 5 tys. 248 najuboższych mieszkańców powiatu raciborskiego. To ponad 2 tys. 100 osób więcej niż w roku poprzednim - wtedy z pomocy skorzystało 3 tys. 110 osób.
Dokładny asortyment artykułów przekazywanych w roku 2006 w ramach programu PEAD znany będzie pod koniec stycznia br. Wtedy też poznamy dokładne przeliczniki dla powiatu raciborskiego. W latach poprzednich najubożsi otrzymywali m.in. takie produkty, jak: mleko UHT, ryż długoziarnisty, makaron, mąka, ser topiony i twardy żółty.
Przepisy unijne określają wyraźnie, że rozdawnictwem żywności w ramach programu PEAD mogą zajmować się wyłącznie organizacje pozarządowe. W powiecie raciborskim realizację tych zadań przejęły: ochotnicze straże pożarne w gminach Nędza, Rudnik, Kornowac, Krzanowice, Pietrowice Wielkie i Kuźnia Raciborska, Koło Gospodyń Wiejskich Tworków w gminie Krzyżanowice, oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka "Tęcza" na terenie Raciborza. Organizacje te wydelegowały tzw. koordynatorów, którzy podpiszą umowy ze Śląskim Bankiem Żywności na dostawy i odpowiedzialność materialną za otrzymany towar. Praktycznie w tej pracy wspierają ich samorządy gminne i ośrodki pomocy społecznej Powiatowym koordynatorem programu PEAD jest Krystian Niewrzoł z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H