Odśnieżanie chodników to obowiązek właścicieli nieruchomości... - przypomina PZD w Raciborzu

2005-02-16, Środa

Nasilają się interwencje kierowane do Powiatowego Zarządu Dróg w Raciborzu w sprawie odśnieżania chodników przy niektórych drogach wojewódzkich na terenie powiatu raciborskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odśnieżanie chodników należy jednak do właścicieli nieruchomości, przy których się znajdują.

Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu jest jednostką zajmującą się bieżącym utrzymaniem (w tym zimowym) dróg wojewódzkich na terenie powiatu raciborskiego. Stąd też nasilają się interwencje kierowane do PZD w Raciborzu, jak i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, a związane z problemem odśnieżania chodników przy drogach wojewódzkich na terenie powiatu raciborskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, odśnieżanie chodników należy do właścicieli nieruchomości, przy których się znajdują. Służby PZD zajmują się jedynie odśnieżaniem chodników leżących na wszystkich obiektach mostowych (w Raciborzu - most Zamkowy, ul. Rybnicka, ul. Rudzka, ul. Piaskowa) oraz na ciągach, wzdłuż których nie ma nieruchomości (w Raciborzu - ul. Reymonta po stronie rzeki Odra). W czasie intensywnych opadów śniegu służby PZD odśnieżają te chodniki codziennie.

PZD w Raciborzu utrzymuje prawie 300 km dróg na terenie powiatu raciborskiego. Priorytetem jest utrzymanie ich przejezdności. Dlatego też w sytuacjach intensywnych opadów śniegu odśnieżanie chodników podejmowane jest dopiero po zapewnieniu utrzymania odpowiedniej przejezdności na drogach.

Podobne stanowisko w sprawie odśnieżania chodników utrzymują zarządcy pozostałych dróg - wojewódzkich i krajowych.