Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Rejonowego w Raciborzu działa już w nowym obiekcie...

2005-11-21, Poniedziałek

Wstęgę przecięli Starosta Jerzy Wziontek i Poseł Henryk SiedlaczekOddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Rejonowego w Raciborzu działa już w nowym obiekcie przy ulicy Gamowskiej. Był to ostatni oddział szpitalny, który nie został przeniesiony do nowej siedziby szpitala. Oficjalna uroczystość z tej okazji odbyła się 21 listopada br.

Priorytetem dla samorządu Powiatu Raciborskiego było doprowadzenie do jak najszybszych przenosin całej działalności szpitala ze starego obiektu przy ulicy Bema do nowej siedziby przy ulicy Gamowskiej. Dzięki takiemu zabiegowi, obniżone zostaną przede wszystkim koszty funkcjonowania szpitala, a poza tym pacjenci leczeni będą w lepszych, a zarazem godniejszych warunkach - na poziomie bliskim europejskiemu. Na początku 2004 roku udało się przeprowadzić do nowego kompleksu szpitalnego wszystkie oddziały, za wyjątkiem Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, który do teraz funkcjonował w starym obiekcie przy ulicy Bema. Działacze komitetu - Henryka Hązła i Eugeniusz Bordon

Pierwotny program funkcjonalny Szpitala Rejonowego w Raciborzu (to swego rodzaju plan inwestycyjny) nie przewidywał funkcjonowania Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w nowym obiekcie szpitalnym przy ulicy Gamowskiej. Zaniepokojeni tym pacjenci oddziału rozpoczęli starania, by zmienić zapisy programu. W roku 2000 powołali oni Społeczny Komitet Obrony Oddziału Zakaźnego. Sytuacji zamknięcia tak ważnego dla społeczności lokalnej oddziału nie dopuszczały także władze powiatu, które wspólnie z pacjentami oraz wszystkimi osobami, którym bliski był los "Zakaźnego", stworzyli silne lobby na rzecz zmiany programu funkcjonalnego szpitala. Taka zmiana wymagała spełnienia wielu procedur i ostatecznego zatwierdzenia przez Wojewodę Śląskiego.

Moment przełomowy nastąpił na początku tego roku, kiedy to Wojewoda Śląski pozytywnie ustosunkował się do zmian w programie funkcjonalnym Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Po tej decyzji, Rada Powiatu Raciborskiego na sesji w dniu 22 lutego br. postanowiła, że Oddział Obserwacyjno-Zakaźny rozpocznie działalność w nowym obiekcie na przełomie października i listopada br.

Nowa siedziba Działalność "Zakaźnego" wymaga specyficznych warunków - m.in. musi funkcjonować w odrębnym budynku. W nowym obiekcie szpitalnym przy ulicy Gamowskiej wyznaczono na działalność oddziału budynek przeznaczony pierwotnie na warsztat i pawilon anatomii patologicznej. Konieczna była adaptacja budynku na pawilon zakaźny, której koszt wyniósł ponad 6 mln zł.

Teraz pacjenci Oddziału Obseracyjno-Zakaźnego leczeni się w bardzo przyjaznych warunkach. W nowym obiekcie na salach przebywa maksymalnie do 3 pacjentów, a każda z nich wyposażona jest w pełny węzeł sanitarny. Na miejscu są także pracownie retroskopii i gastroskopii. Jest też specjalna sala dla pacjentów z chorobami zakaźnymi. Posiada ona odrębne wejście. Cały oddział działa teraz w warunkach bardzo higienicznych i sterylnych, zgodnie z wymogami. Nie ma tu nawet tradycyjnych odwiedzin, a prawo pacjentów do odwiedzin bliskich rozwiązano przy pomocy urządzeń audiowizualnych. Przy wejściu na oddział znajduje się pokoik z monitorem i mikrofonem, a na każdej z sal umieszczono również monitory. Urządzenia te służą właśnie pacjentom do kontaktu z bliskimi odwiedzającymi ich w szpitalu.

Przyjazne pomieszczenia...

Przestronne korytarze...

Pomieszczenie do odwiedzin

W uroczystości otwarcia nowej siedziby "Zakaźnego" uczestniczyli sami pacjenci tegoż oddziału, jak również inni zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli: Poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, radni Rady Powiatu Raciborskiego, pracownicy szpitala oraz firmy realizujące zadanie inwestycyjne budowy szpitala. Nie zabrakło słów wdzięczności i podziękowań pacjentów dla działań samorządowców i parlamentarzystów ziemi raciborskiej. Uroczystość uświetnił występ orkiestry myśliwskiej "Hubertus" z Rud.

Ordynator Oddziału, Iwona Olszok, jest zadowolona z nowej siedziby oddziału

Oddział Obserwacyjno-Zakaźny jest ostatnim oddziałem szpitalnym, który przeprowadzony został do nowego obiektu przy ulicy Gamowskiej. Przeniesienie działalności szpitala do nowych obiektów nie oznacza jednak zakończenia budowy szpitala raciborskiego, która trwa od roku 1978. Bardzo wiele zadań inwestycyjnych jest jeszcze do zrealizowania. Konieczne jest zakończenie pozostałych prac budowlanych w nowym obiekcie, a także doposażenie oddziałów szpitalnych, głównie w sprzęt medyczny. Inwestycja budowy szpitala w Raciborzu finansowana jest ze środków centralnych, w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego.

FOTORELACJA z uroczystość otwarcia Oddziału na stronie www.starostwo.powiatraciborski.pl

wszystkie
początek strony