O zarządzaniu kryzysowym w Polsce i Niemczech

2012-09-17, Poniedziałek

W dniach 12-14 września w Märkischer Kreis odbyła się wizyta studyjna w ramach projektu "Zarządzanie kryzysowe w Polsce i Niemczech – wymiana dobrych praktyk z zakresu ochrony ludności". Powiat raciborski reprezentowali przedstawiciele służb i straży odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa ludności.

Uczestnicy, wśród których byli m.in.: Adam Hajduk – starosta, Jan Pawnik – komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, Paweł Zając – komendant Powiatowy Komendy Policji w Raciborzu, Krzysztof Szydłowski – kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu spotkali się ze swoimi niemieckimi odpowiednikami.

Realizacja projektu rozpoczęła się od wizyty w powiatowym centrum przyjmowania zgłoszeń o zagrożeniach w Lüdenscheid. Następnie uczestnicy wizytowali tamtejszą siedzibę straży pożarnej i zapoznali się z wyposażeniem ratowniczo-gaśniczym. Kolejnym punktem wizyty był sztab kryzysowy w siedzibie starostwa w Lüdenscheid, w którym odbyło się spotkanie na temat struktury i zadań w zakresie zarządzania kryzysowego w niemieckim samorządzie. Prezentację poprowadził pracownik Referatu ds. Ochrony Ludności. Z kolei zastępca powiatowego komendanta straży pożarnej w Märkischer Kreis zapoznał delegację polską ze strukturą i zasadami funkcjonowania formacji zarówno w Niemczech jak i na terenie powiatu. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz porównania polskiego i niemieckiego systemu zarządzania kryzysowego.

Ponadto grupa polska odwiedziła Floriansdorf w Iserlohn – centrum edukacyjne dla dzieci, w którym promowane są odpowiednie zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz powiatowe centrum serwisowania sprzętu ratowniczo- gaśniczego dla jednostek straży pożarnej i służb ratowniczych z terenu Märkischer Kreis.

Następnie delegacja uczestniczyła w wizycie w Komendzie Powiatowej Policji w Iserlohn, gdzie odbyła się prezentacja nt. organizacji i zasad działania policji w Landzie Nadrenii Północnej-Westfalii oraz powiecie Märkischer ze szczególnym uwzględnieniem podejmowanych przez formację działań w sytuacji zagrożenia lub katastrofy. Ostatniego dnia uczestnicy odwiedzili posterunek policji w Lüdenscheid i podsumowali przebieg wizyty studyjnej podczas spotkania w Starostwie Powiatowym.

Projekt, którego celem była wymiana doświadczeń związanych z zarządzaniem kryzysowym został dofinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.