O zarządzaniu kryzysowym w Polsce i Niemczech

2012-07-17, Wtorek

Już we wrześniu w ramach współpracy zagranicznej powiatów raciborskiego i Märkischer w Niemczech dojdzie do wymiany dobrych praktyk z zakresu ochrony ludności. Uczestnicy projektu odpowiadający za zapewnienie bezpieczeństwa w powiecie odbędą szereg wizyt studyjnych i spotkań ze swoimi niemieckimi odpowiednikami. Realizacja projektu pn. "Zarządzanie kryzysowe w Polsce i Niemczech – wymiana dobrych praktyk z zakresu ochrony ludności" została dofinansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Tematem projektu jest system zarządzania kryzysowego w Polsce i Niemczech, jego porównanie oraz analiza stosowanych w tym zakresie praktyk. Podczas realizacji projektu nastąpi także transfer wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat ochrony ludności cywilnej i realizacji zadań z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej. Polskimi uczestnikami projektu, będą przedstawiciele grup zawodowych zajmujących się bezpośrednio wykonywaniem zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym na szczeblu powiatu tj. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, policja oraz straż pożarna. Będą oni mieli możliwość konfrontacji z tą samą grupą zawodową z drugiego kraju oraz zdobycia informacji o nowych rozwiązaniach w zakresie walki z zagrożeniami ludności cywilnej. Zaplanowano wizyty studyjne m.in. w sztabie kryzysowym i komendzie policji w Lüdenscheid, Floriansdorf w Iserlohn – centrum edukacyjnym, w którym promowane są odpowiednie zachowania w sytuacjach zagrożenia oraz w starostwie powiatowym.

Udział w projekcie pozwoli m.in. na ocenę standardów pracy w przedmiotowym zakresie każdej ze stron, a zdobyta wiedza przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywanych zadań.