Nowy samochód pożarniczy dla raciborskich strażaków...

2005-02-22, Wtorek

Nowe pojazdy śląskich strażaków.18 nowych samochodów ratowniczych i gaśniczych otrzymały jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego. Sprzęt o wartości ponad 10,6 mln zł. został zakupiony dzięki wsparciu Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków przekazanych przez samorządy Gliwic, Raciborza, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Częstochowy i Pszczyny. Samochód pożarniczy otrzymała także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Dwa najważniejsze z zakupionych pojazdów trafiły do specjalistycznych jednostek ratownictwa chemicznego w Katowicach-Piotrowicach i Gliwicach-Łabędach. Ponadto strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu otrzymali samochód ratownictwa wodno-nurkowego oraz łódź pneumatyczną wraz z silnikiem spalinowym. Pozostały sprzęt trafił z kolei do komend straży pożarnych w Pszczynie, Częstochowie, Kłobucku, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Jastrzębiu Zdroju, Rybniku, Zawierciu, Sosnowcu, Bielsko-Białej i Zabrzu.

Kom. Powiatowy PSP w Raciborzu odbiera samochód.Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu st. bryg. Andrzej Brzozowski odebrał samochód pożarniczy wartości ponad 271 tys. zł. Kwotę 200 tys. zł. na zakup pojazdu wyasygnowano z budżetu Miasta Racibórz.

Pojazdy i sprzęt przekazane śląskim jednostkom straży pożarnej zostały kupione w ramach wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach, a mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i środowiska.

W uroczystości przekazania pojazdów pożarniczych śląskim strażakom wziął udział wojewoda śląski Lechosław Jarzębski. Uroczystość przekazania samochodów dla jednostek PSP odbyła się 21 lutego br. w Pszczynie. Uczestniczyli w niej także Śląski Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach st. bryg. mgr inż. Janusz Skulich, a Powiat Raciborski reprezentowali Starosta Henryk Siedlaczek i Komendant Powiatowy PSP w Raciborzu st. bryg. Andrzej Brzozowski.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy na terenie województwa śląskiego tworzą jednostki organizacyjne PSP oraz najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach systemu funkcjonuje 31 komend szczebla powiatowego, w skład których wchodzi 47 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP. W ramach tych jednostek utworzone są grupy ratownictwa specjalistycznego: wysokościowego, chemicznego, technicznego, drogowego i wodno-nurkowego. W ubiegłym roku śląscy strażacy brali udział w ponad 44 tysiącach akcji ratowniczo-gaśniczych, w tym ponad 26 tysięcy interwencji to były m. in. akcje zabezpieczające skutki miejscowych awarii i wypadków drogowych. Natomiast od początku 2005 roku strażacy w województwie śląskim przeprowadzili blisko 4 tysiące akcji interwencyjnych, w tym nadal przeważają akcje do miejscowych zagrożeń.

/na podst. Biura Prasowego Wojewody Śląskiego/
/autor zdjęć: Biuro Prasowe Wojewody Śląskiego/

ZDJĘCIA w powiększeniu dostępne są w "Serwisie Prasowym".