Nowy etap w dziejach raciborskiego Zamku

2008-06-18, Środa

17 czerwca rozpoczął się kolejny etap w historii raciborskiego Zamku. Wczoraj w kaplicy zamkowej odbyła się konferencja z okazji rozpoczęcia I etapu prac remontowych. Nakłady inwestycyjne ogółem na realizację projektu pt. Adaptacja Zamku Piastowskiego w Raciborzu na Ponadgraniczne Centrum Dziedzictwa Kulturowego oszacowano na kwotę 23 600 000,00 zł brutto. Środki na ten cel pochodzą z funduszy Unii Europejskiej i budżetu Powiatu Raciborskiego. Przedsięwzięcie realizowane będzie w okresie od czerwca 2008 r. do końca 2010 r.

Harmonogram odbudowy i uruchomienia kompleksu zamkowego:

- etap I - remont i adaptacja Budynku Bramnego na centrum organizacji imprez zamkowych;.
- etap II - remont i adaptacja Budynku Mieszkalnego na cele wystawiennicze i naukowe, m.in. pracownie artystyczne np. dla Instytutu Sztuki PWSZ; historyczne, przyrodnicze – Brama Morawska;
- etap III - rewaloryzacja dziedzińca i adaptacja na potrzeby spektakli i koncertów plenerowych wraz z wyposażeniem oraz wykonanie elewacji i roboty zabezpieczające .

Harmonogram prac etapu I w roku 2008 obejmuje konstrukcję dachową wraz z pokryciem dachowym oraz iniekcję dwustronną (pozioma izolacja ścian).

- Cieszę się bardzo, że prace remontowe ruszają na poważnie – mówił Starosta Raciborski Adam Hajduk. Po nim głos zabrała Barbara Fudali – architekt – i omówiła program funkcjonalno-użytkowy obiektu.

Koncepcja ta przewiduje m.in.:
W Budynku Bramnym:
- parter - centrum informacji turystycznej, kasa, sklep z pamiątkami
- I piętro - pomieszczenia biurowe dla pracowników obsługujących działalność kulturalną na Zamku;

Na dziedzińcu:
- miejsce do organizowania imprez plenerowych, koncertów, spektakli, kina letniego, itp.

W Budynku Mieszkalnym (Dom Książęcy):
- piwnice - pomieszczenia dla gastronomii,
- parter - pomieszczenia wystawienniczo-ekspozycyjne, pod klatką schodową - sala projekcyjna,
- I piętro - sale warsztatowe, dydaktyczne dla społecznych instytucji kulturotwórczych,
- poddasze – m.in. centrum konferencyjne (duża sala do 170 osób)

W Budynku Słodowni:
- bardzo elastyczna możliwość przydzielenia funkcji użytecznych m.in.: kawiarenka jazzowa, sale ćwiczeń i warsztatów, pomieszczenia naukowe wraz z biblioteką naukową.

Wszystkie budynki będą dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak zapewnia Starosta w obiekcie tym nie może zabraknąć ludzi młodych, grup artystycznych oraz studentów m.in. z Instytutu Sztuki PWSZ w Raciborzu. To miejsce musi tętnić życiem – przekonywał.

Po zakończeniu konferencji nastąpiło uroczyste przekazanie klucza wykonawcy I etapu prac remontowych – Przedsiębiorstwu Usługowemu Borbud z Raciborza.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013”.
Działanie 6.1 Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu


                          
                                                       

wszystkie
początek strony