Nowe zasady zwiedzania zamku

2012-02-28, Wtorek

Zwiedzanie raciborskiego zamku w weekendy będzie się odbywało w ustalonych godzinach i w większych grupach. Dotąd każdy, kto pojawił się w zamkowej Informacji Turystycznej, mógł liczyć od razu na pomoc pracownika i oprowadzenie po wnętrzach. – Z tygodnia na tydzień, co nas bardzo cieszy, liczba turystów rośnie. To powoduje, że wielu zwiedzających musiało czekać. Postanowiliśmy więc, że będziemy oprowadzać większe grupy o stałych godzinach. Mamy nadzieję, że to udogodnienie zostanie dobrze przyjęte – tłumaczy Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Dodajmy, że zwiedzanie zamku jest bezpłatne.

Ustalone godziny zwiedzania (dotyczy wyłącznie weekendów i świąt; w pozostałe dni oprowadzamy naszych gości w godzinach od 9 do 16):

10.00-10.45
10.45-12.15
12.15-13.00
13.00-13.45
13.45-14.30
14.30-15.15
15.15-16.00

Dodatkowo, po indywidualnym umówieniu terminu, możliwe jest zorganizowanie bezpłatnie, w weekend dla większych grup, prelekcji poświęconej historii zamku – spotkań z Grzegorzem Wawocznym, autorem książki Tajemnice zamku i browaru w Raciborzu.

Przypomnijmy, że na zamku oglądać można dziś wystawy: Skarby ziemi raciborskiej, Świat kobiety, Komnata strachu, a do tego zbiór kamiennych kul do bombardy, znalezionych podczas remontu zamku, ponadto prace fotograficzne w ramach projektu Spotkania, zbiór ikon Grzegorza Tomasiaka a także prace rysunkowe i malarskie wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w ramach ekspozycji Sztuka nas Szuka i prace podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Raciborzu.

Kałkan i karabela

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu można już nie tylko przymierzyć 15-kg husarską zbroję pocztowego z XVI-XVII wieku, w której skład wchodzą: szyszak husarski, obojczyk, naramienniki, napierśnik (kirys), karwasze oraz szata (żupan), czy zobaczyć kobiecy strój mieszczański lub zbroję sir George Clifforda. Z końcem lutego zbiory wzbogaciły się o karabelę, czyli lekką i ozdobną szablę szlachty polskiej, jako dodatek do wspomnianej zbroi husarskiej, oraz kałkan - lekką, okrągłą, silnie wypukłą tarczę, typową dla krajów wschodnich, takich jakich Persja bądź Turcja. Dodajmy, że z wszystkimi eksponatami można sobie zrobić zdjęcie. Wszystkie zbroje, w tym wzmiankowana zbroja sir George Clifforda zostały wykonane przez raciborskiego płatnerza, Roberta Stefanowskiego. Zbroję Lorda Clifforda można podziwiać jeszcze do końca marca 2012 r.

Źródło: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu
fot. G.Wawoczny

wszystkie
początek strony