Nowe zasady wydawania kart parkingowych

2014-06-27, Piątek

1 lipca 2014 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące zasad wydawania kart parkingowych. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446 ze zm.) organem wydającym kartę parkingową zamiast starosty będzie przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zgodnie z nowymi przepisami kartę parkingową będą mogły otrzymać osoby:
a) zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadające ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i mające przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna), zawierające wskazanie  o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej na podstawie dotychczasowych przepisów – karta parkingowa będzie wydana na podstawie tego orzeczenia. W pozostałych przypadkach o wydaniu karty będzie decydował każdorazowo zespół.
b) zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w przypadku spełnienia przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym  (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) jednakże spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Osoby do 16. roku życia, które nie mają w orzeczeniu określonego stopnia niepełnosprawności, będą mogły otrzymać kartę w przypadku ograniczonej możliwości poruszania się.

Karty będą wydawane na czas określony tj. maksymalnie na pięć lat dla osób indywidulanych, a na trzy lata dla placówek.

Dotychczas wydane karty parkingowe będą ważne do końca listopada  2014 r.
W związku z tym osoby niepełnosprawne, które dotychczas posiadały kartę parkingową a spełniają wymogi określone powyżej chcąc zachować swoje uprawnienia powinny w okresie od lipca do listopada br. wystąpić do zespołu o wydanie karty.

W związku z brakiem przepisów wykonawczych na dzień dzisiejszy nie określono wzoru wniosku oraz wszystkich procedur związanych z wydawaniem kart na nowych zasadach.