Nowelizacja przepisów "Ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP" przewiduje nowe rodzaje służby wojskowej, między innymi służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR).
Chętni do tej służby otrzymają przydziały kryzysowe. Warunkiem nadania przydziału kryzysowego jest zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR, między żołnierzem rezerwy, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków w ramach NSR i złożył pisemny wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień o zawarcie kontraktu oraz spełnia warunki do jego zawarcia, a dowódcą jednostki wojskowej, w której ma być nadany ten przydział. W ramach tego przydziału żołnierz rezerwy obywa 30 dni ćwiczeń wojskowych w ciągu roku, wg ustalonego grafiku a ponadto może być powołany do pełnienia okresowej służby wojskowej, w tym służby poza granicami państwa.
Ochotnicy, którzy nie odbyli zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego a chcieliby w przyszłości być pełnić służbę w NSR, mogą ubiegać się o powołanie do służby przygotowawczej.
Do służby przygotowawczej może być powołana osoba niekarna sądownie za przestępstwa umyślne, posiadająca obywatelstwo polskie, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek co najmniej osiemnastu lat i wykształcenie:
1. co najmniej gimnazjalne – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych;
2. co najmniej średnie – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu podoficerów;
3. co najmniej wyższe – w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu oficerów.
Wszelkich informacji - chętnym do wymienionych form służby wojskowej - udziela WKU w Rybniku, tel. (32) 42 23 447 w. 9746 lub (32) 46 11 746.
Szczegóły: http://www.rybnik.wku.wp.mil.pl/pl/1605.html
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H