Narodowe Czytanie na Zamku Piastowskim

2013-09-05, Czwartek

Już w najbliższą sobotę, 7 września br., na scenie raciborskiego zamku zagoszczą bohaterowie "Zemsty" Aleksandra Fredry. Zamek Piastowski włączył się w akcję Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W zeszłym roku czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w tym roku będzie to "Zemsta" Aleksandra Fredry. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania włącza się Powiat Raciborski i Zamek Piastowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć doroczne Pożegnanie Lata z Młodzieżowym Domem Kultury.

W czytaniu "Zemsty" na zamkowej scenie udział wezmą dyrektorzy szkół podległych powiatowi raciborskiemu oraz przedstawiciele raciborskich mediów, a w roli Klary wystąpi Agnieszka Busuleanu-Jaksik z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Początek o godz. 14.00.

W trakcie wydarzenia będzie można otrzymać pamiątkowy stempel, który będzie przybijany na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach książek z utworami Aleksandra Fredry. Okolicznościową pieczęć przesłało Biuro Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP w Warszawie.

Również na godz. 14.00 ciekawy blok prezentacji i zabaw przygotował Młodzieżowy Dom Kultury, który w ten sposób będzie zachęcał dzieci i młodzież do skorzystania ze swojej oferty w nowym roku szkolnym 2013/2014. W programie m.in. prezentacja kół zainteresowań placówki połączona z zapisami oraz gry i zabawy plastyczne.

ZAPRASZAMY!