Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Raciborskiej - PLEBISCYT

2013-04-15, Poniedziałek

12 kwietnia ruszył Plebiscyt Dziennika Zachodniego i portalu raciborz.naszemiasto.pl na Najlepsze KGW i stowarzyszenia zrzeszające kobiety na wsiach w powiecie raciborskim. Potrwa do 6 maja br.

W Tworkowie co zimę "furgo" pierze - bo kobiety z całej gminy Krzyżanowice przyjeżdżają robić ciepłe pierzyny i poduchy, w Zabełkowie w ruch idą szydełka i robótki ręczne, a w Pietrowicach Wielkich pieczą baby, że pachnie aż miło. Wspólne szkubanie pierza, czy kiszenie kapusty, podczas którego można też "trocha pogodać po naszymu" - to tradycje, które z pewnością nie przetrwałyby bez działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

To właśnie one zachowują od zapomnienia tradycje Ziemi Raciborskiej, organizują życie kulturalne w wielu miejscowościach i wypełniają wolny czas mieszkańcom, przygotowując kiermasze świąteczne albo zapraszając na uroczyste świętowanie Dnia Kobiet, czy Dnia Babci.

Koła Gospodyń Wiejskich na naszej ziemi mają długoletnią, wspaniałą tradycję. Chcemy je doceniać i promować. Dziś rusza Plebiscyt na Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Raciborskiej.

- Kobiety kultywują śląskie tradycje - co pokazuje chociażby organizowany przez nas w Pietrowicach konkurs potraw regionalnych. Te potrawy przygotowywane są z dziada-pradziada - zauważa Bożena Jankowska, specjalista ds. przedsiębiorczości wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystycznego w powiecie raciborskim. Dodaje, że aktywność pań z kół gospodyń (i związków kobiet lub stowarzyszeń) jest bardzo różna. - To nie tylko szkubanie pierza, czy pieczenie ciast ale też np. pielęgnacja ogrodów. Dla przykładu z paniami w Nędzy, 23 kwietnia mam szkolenie dotyczące sadzenia drzewek i krzewów - dodaje.

Koła Gospodyń Wiejskich działają w całym powiecie - niektóre obchodzą w tym roku wspaniałe jubileusze.

Źródło: