Na pamiątkę gradobicia - procesja konna

2010-04-26, Poniedziałek

4 maja (wtorek) o godz. 15.00 z pałacu Baildon’a w Pogrzebieniu wyruszy procesja konna ku czci św. Floriana - patrona strażaków oraz wypadków nieszczęśliwych. Jej uczestnicy zatrzymają się przy 4 krzyżach oraz kapliczce, gdzie będą modlić się o urodzaj. W trakcie przejścia przez łąki (RUDAWCA) uczestnicy wyrzucą w górę jajka na pamiątkę gradobicia z 1877 r., kiedy to na pola spadł obfity grad i spowodował spore szkody na polach oraz pozabijał bydło. Zakończenie procesji ok. godz. 17.00 w Salezjańskim Oratorium Młodzieżowym.

Obrzędy, zwyczaje i tradycje Raciborszczyzny są promowane w ramach projektu "Śląski Spichlerz - tradycje kulturowe ziemi raciborskiej". W części rzeczowej projekt będzie obejmował m.in.: produkcję filmów nt. wydarzeń kulturalnych ziemi raciborskiej; reklamę produktów kulturowych w radio oraz organizację dwóch imprez promujących wydarzenia kulturalne ziemi raciborskiej. Pierwsza z nich odbędzie się 30 maja br. w parku zamkowym w Raciborzu, a kolejna za rok.

Wartość całkowita projektu: 281 270,00 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 239 079,50 zł
Wkład własny Powiatu Raciborskiego: 42 190,50 zł

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 Działanie 4.3 Promocja kultury.

Beneficjentem projektu jest Powiat Raciborski, a jednostką realizującą Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.