Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych

2015-06-22, Poniedziałek
 

Niedzielne popołudnie rozbrzmiewało w Tworkowie wieloma znamienitymi przebojami, a pogoda sprzyjała relaksowi na świeżym powietrzu – wszystko za sprawą III Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych. 21 czerwca na scenie przy Centrum Kultury zagrało sześć orkiestr: Dechovy Orchestr Akordanka Stonava, Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z/s w Kaniowie, Dechovy Orchestr ZUS Vratimov, Orkiestra Dęta Wilamowice, Orkiestra Gminy Gorzyce i Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice. Każda miała do dyspozycji pół godziny, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i trafić w upodobania muzyczne słuchaczy. Z tym nie było problemu, bo repertuar był urozmaicony – od "dechovki" i marszów po muzykę rozrywkową i filmową.

Orkiestrom dętym zazwyczaj towarzyszą mażoretki. Nie zabrakło ich również na festiwalu. Swoje układy taneczne pokazały formacje tworkowskiego zespołu Uśmiech.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych miał formułę konkursu. Zanim orkiestry zaprezentowały się w Tworkowie, od rana w Domu Kultury K3 w Boguminie odbywały się przesłuchania. Jury w składzie: profesor Stanisław Śmietana – przewodniczący, dr Milan Bystroň, Bernard Turek – członkowie jury, wyłoniło zwycięzców.

I miejsce
Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice

II miejsce
Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z/s w Kaniowie
Dechovy Orchestr ZUS Vratimov

III miejsce
Orkiestra Dęta Wilamowice

Dyplomy, puchary i nagrody podczas popołudniowego koncertu wręczali jurorzy oraz dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek i wójt gminy Grzegorz Utracki.
Organizatorem III Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych był Gminny Zespół Oświaty Kultury Sportu i Turystyki. Sponsorem głównym  imprezy był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

***

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.  Obecnie Spółka rozpoczyna realizację kluczowego projektu  inwestycyjnego jakim jest Interkonektor Polska-Czechy, w ramach którego powstanie gazociąg wysokiego ciśnienia o długości ok. 54 km i średnicy 1000 mm, tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu oraz stacja pomiarowa w miejscowości Owsiszcze. Trasa gazociągu będzie przebiegała przez teren województwa opolskiego w gminach Kędzierzyn-Koźle, Bierawa i Cisek oraz  województwa śląskiego w gminach Rudnik, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Krzanowice i Krzyżanowice.
Celem inwestycji jest stworzenie dwukierunkowego połączenia przesyłowego pomiędzy Polską i Czechami, które umożliwi kształtowanie konkurencyjnego rynku gazu   w  Europie Środkowo i Południowo-Wschodniej. Projektowana inwestycja objęta jest Ustawą  z dnia 24 kwietnia 2009 r.  o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (zwaną „Specustawą”) – Dz. U. z 2009 Nr 84 poz. 700 wraz z późniejszymi zmianami.
Gminy, na terenie których będzie zlokalizowany gazociąg, uzyskają dodatkowe wpływy finansowe w postaci odprowadzanego corocznie przez inwestora podatku od nieruchomości w wysokości 2%  wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych. Inwestycje GAZ-SYSTEM S.A. są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.
Ponadto Interkonektor Polska-Czechy będzie stanowił ważny element gazowego Korytarza Północ-Południe. W październiku 2013 roku Komisja Europejska przyznała inwestycji  status „Projektu o znaczeniu wspólnotowym”(PCI),  natomiast  w listopadzie 2014 roku projekt został zakwalifikowany do unijnego dofinansowania w zakresie prac projektowych w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę”( CEF - Connecting Europe Facility).
Więcej informacji o inwestycji oraz znaczeniu statusu PCI znajduje się zakładce oraz w broszurze poświęconej projektom PCI, które są dostępne na stronie internetowej GAZ-SYSTEM S.A. (http://www.gaz-system.pl/wsparcie-z-ue/projekty-o-statusie-pci-pci-project-of-common-interest/).

wszystkie
początek strony