Mechaniczna Eko-wrażliwość

2010-10-04, Poniedziałek

W dniach 18-25 września w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu w ramach programu "Młodzież w działaniu" realizowany był projekt pt. "Młodzieżowa Eko-wrażliwość". Był to trzeci etap spotkań o tematyce związanej zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska oraz zdrowego stylu życia. Pierwsze pt. "Węgiel, woda, słońce, powietrze" miało miejsce w powiecie Elbe-Elster w Brandenburgii, a drugie pt. "Ochrona środowiska w ruchu" w Walii. Tym razem gospodarzem spotkania był Powiat Raciborski.

W tegorocznych działaniach wzięło udział 8 uczniów ze szkoły w Balve z Powiatu Maerkischer, 8 uczniów z Hrabstwa Wrexham (Walia) oraz 8 przedstawicieli młodzieży Zespołu Szkół Mechanicznych. Towarzyszyli im opiekunowie. Nad całością czuwali koordynatorzy projektu – nauczyciele ZSM - Alicja Cieślik i Bernard Grzesiczek.

Uczestnicy międzynarodowego spotkania spędzili trzy pierwsze dni w filii Międzynarodowego Miasteczka Ekologicznego w Sławkowie, gdzie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach i warsztatach z zakresu historii, geologii oraz przyrody ożywionej Górnego Śląska. W Raciborzu młodzież upiększyła teren wokół Szpitala Rejonowego, dokonując nasadzeń drzew i krzewów ozdobnych.

Niezapomniane wrażenie wywarło na uczniach zwiedzanie nowo otwartego Muzeum Przyrodniczego w Ojcowie oraz warsztaty pt. "Ojców trophy" przeprowadzone na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.

W ramach projektu odbyły się również akcje o charakterze integracyjnym takie jak: wspinaczka w parku linowym na terenie Arboretum Bramy Morawskiej, turniej na kręgielni oraz gry sportowe na hali.

Cały tydzień uczestnikom towarzyszyła przepiękna słoneczna pogoda, co szczególnie zachwyciło gości z Wielkiej Brytanii.
Powyższe działania przyczyniły się do umocnienia świadomości ekologicznej młodych ludzi oraz zmiany mentalności dotyczącej kultury krajów Europy Wschodniej.

"Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji".