Meandry graniczne Odry - perła śląskiej przyrody

2005-05-25, Środa

Jak zmienia się Odra, jakie zwierzęta i rośliny stanowią o wyjątkowości meandrów, zobaczyć można na wystawie pt. "Graniczne meandry Odry - europejski fenomen przyrody". Wystawa autorstwa dr Vladislavy Hamplovej w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina dostępna będzie od 25 maja do 10 czerwca.

Odra na terenie Górnego Śląska kojarzy się mieszkańcom z brudnym kanałem i zagrożeniem powodziowym. To wciąż pokutujące błędne przekonanie skutkuje odwracaniem się Ślązaków od Odry. Jednak to właśnie śląski fragment doliny Odry na granicy z Republiką Czeską najpierw zainteresował, a potem zachwycił przyrodników. Ponad 7,5-kilometrowy odcinek Odry między Bohuminem, Chałupkami a ujściem Olzy o zachowanym meandrującym biegu stanowi prawdziwą oazę bioróżnorodności. Żyją tu gatunki zwierząt wymienione w Dyrektywie Siedliskowej i Ptasiej ("Czerwona Księga" Unii Europejskiej, zawierającej listę gatunków kwalifikujących dany obszar do ochrony w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000) oraz gatunki zagrożone z czerwonych list polskiej i czeskiej. Do takich gatunków należą m.in. dwa gatunki chrząszczy, dwa gatunki motyli, dwa gatunki ryb, jeden gatunek płaza i dwa gatunki ssaków oraz jeden gatunek ptaka (zimorodek).

W Europie Środkowej nie znajdziemy już dziś dynamicznych, nie uregulowanych rzek granicznych, które swobodnie, bez ingerencji człowieka, tworzą własne koryta. Większość meandrujących cieków podgórskich i nizinnych została już poskromiona. Któżby się spodziewał, że na cieku, tworzącym granicę państwową, znajdziemy swobodnie przemieszczającą się w zakolach rzekę z powstającymi i zanikającymi bocznymi odnogami, wyspami, wyrwami brzegowymi i łachami piasku. Odra graniczna między Republiką Czeską a Rzeczpospolitą Polską jest fenomenem na skalę europejską.

Wystawę autorstwa dr Vladislavy Hamplovej pt. "Graniczne meandry Odry - europejski fenomen przyrody" zorganizowali wspólnie Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Urząd Miasta Racibórz. Dla zwiedzających wystawa dostępna będzie od 25 maja do 10 czerwca br. w godzinach od 9.00 do 17.00 - w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina. Natomiast już 3 czerwca br. o godz. 9.00 w RCK odbędzie się konferencja naukowa poświęcona meandrom granicznym Odry. To jedna z imprez towarzyszących odbywającego się od 31 maja do 5 czerwca br. w Raciborzu IV Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej.

wszystkie
początek strony