Mam zawód - mam pracę w regionie - rusza projekt wart ponad 2 miliony złotych

2011-08-31, Środa

Już jutro Powiat Raciborski rozpocznie realizację dwuletniego projektu pn. "Mam zawód – mam pracę w regionie". Jest jednym z 31 powiatów i miast na prawach powiatu w województwie śląskim, uczestniczących w projekcie systemowym, którego głównym celem jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół zawodowych w naszym województwie.

W projekcie udział wezmą szkoły: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Zawodowych oraz Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu. Każda z nich otrzyma środki na doposażenie pracowni przedmiotowych w szkołach w wysokości 59 274 zł (ogółem powiat otrzyma 237 096 zł). Ponadto szkoły zostaną doposażone w nowe pomoce dydaktyczne – po 20 000 zł na zespół (ogółem powiat otrzyma 80 000 zł). Wartość projektu przypadająca na Powiat Raciborski to 2 187 287,08 zł. W ramach projektu zostaną przeprowadzone kursy, kursy certyfikowane, szkolenia, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze dla uczniów, dodatkowe zajęcia (szkolne i pozaszkolne) dla uczniów ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych, staże zawodowe, praktyki, wizyty studyjne w zakładach pracy.

Cele szczegółowe:
• podniesienie jakości i zwiększenie dostępności zajęć związanych z planowaniem ścieżki rozwoju zawodowego;
• poszerzenie oferty edukacyjnej poprze wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych/pozaszkolnych, staży/praktyk i kursów/kursów certyfikowanych;
• podniesienie jakości praktycznej nauki zawodu poprzez doposażenie pracowni i zakup materiałów dydaktycznych;
• poprawa kontaktu uczeń /szkoła/pracodawca;
• poprawa wizerunku szkolnictwa zawodowego.

Cele te będą realizowane w ramach projektu między innymi poprzez następujące działania:
• opracowanie Programu Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Województwa Śląskiego;
• konsultacje zawodowe indywidualne i grupowe;
• dodatkowe zajęcia (pozalekcyjne i pozaszkolne) dla uczniów ukierunkowanych na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo-matematycznych;
• zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych w trakcie procesu kształcenia;
• wyposażenie szkół w nowoczesne materiały dydaktyczne;
• wizyty studyjne u pracodawców;
• realizację kampanii informacyjno-promocyjnej.

Realizatorem części z wyżej wymienionych działań został Samorząd Województwa, część zadań będzie realizowana przez Kuratorium Oświaty w Katowicach, które także zostało partnerem Samorządu Województwa w projekcie. Samorządom powiatowym z kolei przypisano w głównej mierze zadania zaplanowane do przeprowadzenia wśród bezpośrednich uczestników projektu w szkołach przez te samorządy prowadzonych. Powiatom pełniącym w projekcie rolę partnerów, przypisano więc następujące zadania:
• konsultacje zawodowe indywidualne i grupowe;
• realizację pakietu wsparcia dla uczniów;
• realizację wizyt studyjnych u pracodawców;
• zakup materiałów dydaktycznych i wyposażenia pracowni dla szkół.

Projekt "Mam zawód – mam pracę w regionie" jest realizowany w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.