MŁODZIEŻ Z TRZECH PARTNERSKICH POWIATÓW ZGŁĘBIAŁA RELACJĘ CZŁOWIEK-LAS

2023-08-09, Środa

Chociaż współpraca Powiatu Raciborskiego z niemieckimi powiatami Märkischer Kreis i Elbe-Elster trwa od wielu lat i przez ten czas zrealizowano już wiele wspólnych projektów, to CAMPtogether2023 czyli Partnerski Obóz Młodzieżowy z powodzeniem zadebiutował w minionym tygodniu.

Wszystko rozgrywało się w otoczeniu średniogórskiego krajobrazu, w powiecie Märksicher Kreis w Niemczech, gdzie 50% powierzchni to parki narodowe, a kilkadziesiąt rezerwatów przyrody umożliwia nieograniczony kontakt z naturą. Pierwszej edycji „obozu” nie bez kozery przyświecało zatem hasło „WALD mensch / STRAŻNIK lasu” i to ono kształtowało program 6-dniowych zajęć.

Obozowiczów powitał na miejscu starosta Märkischer Kreis, Marco Voge, który życzył udanej przygody, a lokalne media, które zrelacjonowały to spotkanie, interesowały się emocjami, jakie im towarzyszą.

18-stu uczestników, po 6-ściu z każdego powiatu wraz z opiekunami, poznawało życie leśne dosłownie od środka, a w jego pełen tajemnic świat wprowadzali ich przyrodnicy i animatorzy, którzy nie tylko dzielili się swoją bogatą wiedzą m.in. na temat zmian klimatu, korników czy zamierania świerków, ale również dostarczali solidnej porcji rozrywki, poprzez aktywujące całą grupę plenerowe gry, łamigłówki i zajęcia manualne.

Nie zabrakło również zadań specjalnych, takich jak budowa ogrodzenia, którego rolą jest ochrona upraw leśnych przed dziką zwierzyną, czy przeciwdeszczowego szałasu, który miał zabezpieczać wędrowników zarówno przed wiatrem jak i promieniami słonecznymi. Z każdym z nich, polsko-niemieckie drużyny poradziły sobie znakomicie.

Program edukacji ekologicznej i przyrodniczej uzupełniały także zabawy integracyjne, a także prezentacje własnych powiatów, również pod kątem kulinarnym. Raciborski zespół przygotował „Gar Chłopa”, który jako danie główne smakował na tyle, że pojawiły się prośby o jego przepis. Ponadto Emilia, Mikołaj, Maks, Michelle, Adam oraz Leo zorganizowali konkurs wiedzy o naszym powiecie, który ich rówieśnicy z Niemiec poznali bliżej oglądając wcześniej - znany już naszym mieszkańcom - film promocyjny. Prezentację uzupełniły z kolei ciekawostki o Raciborszczyźnie, które objęły m.in. kawiarnię Piotruś, firmy Eko-Okna oraz In Post, a także powódź tysiąclecia czy pożar w Kuźni Raciborskiej z 1992 r. Największą furrorę zrobiła natomiast słynna biesiadna piosenka „Szła dzieweczka do laseczka”, której nauka była kolejnym punktem programu naszych uczestników, bo ich zagraniczni koledzy i koleżanki do końca pobytu podśpiewywali melodyjny refren.

Przypomnijmy, że dziewczęta i chłopcy z powiatu raciborskiego do udziału w obozie - z nadesłanych zgłoszeń - zostali wyłonieni drogą losowania w transmisji online, a wysokość „wpisowego” wyniosła symboliczne 200 zł. Wszystkie koszty związane z realizacją projektu (zakwaterowanie, wyżywienie, transport i program zajęć) poniosły Powiaty Raciborski, Märkischer Kreis i Elbe-Elster, a projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży.

- Wymiana młodzieży to główna idea współpracy partnerskiej, dlatego jako Powiat Raciborski staramy się regularnie angażować w takie inicjatywy i stwarzać warunki do aktywnych spotkań młodych ludzi, którzy przełamując bariery językowe i stereotypy, poznają nową kulturę, a także rozwijają umiejętności oraz zdobywają doświadczenie, o które w innych okolicznościach byłoby trudno - podkreśla starosta raciborski, Grzegorz Swoboda.

CAMPtogether2023 już za nami, ale ma to być wydarzenie cykliczne. W przyszłym roku, pod innym hasłem przewodnim, planowane jest w powiecie Elbe-Elster, a w 2025 – w powiecie raciborskim.

 

 

wszystkie
początek strony