Liderzy i strażniczki bezpiecznej pracy

2011-11-28, Poniedziałek

7 grudnia (środa) w Gminnym Centrum Informacji w Rudniku odbędą się dwa konkursy: dla sołtysów pn. "Sołtys liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie" oraz gospodyń wiejskich - "Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi". Uczestnicy i uczestniczki będą rozwiązywać krzyżówki zawierające pytania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy rolniczej oraz ochrony środowiska. Konkursy poprzedzone są szkoleniami z zakresu BHP przeprowadzanymi przez pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy.

Celem konkursu skierowanego do gospodyń wiejskich jest krzewienie zasad prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa wiejskiego w ramach dobrej praktyki rolniczej zgodnie z ochroną środowiska i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie.

Podobny cel przyświeca organizatorom konkursu skierowanego do sołtysów z tym, że tutaj liczy się dodatkowo na nawiązanie ścisłej współpracy z sołtysami na rzecz zapobiegania wypadkom w gospodarstwie rolnym.

Zwycięzcy obu konkursów otrzymają dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, których fundatorami są: Powiat Raciborski, KRUS oraz PIP.

Poprzez organizowanie tego typu konkursów, w których nagrody są dodatkową motywacją organizatorzy konkursów starają się podnosić świadomość występowania zagrożeń życia i zdrowia przy pracy w gospodarstwach rolnych, w którym bezpieczeństwo powinno być naturalnym elementem organizacji pracy i promować zasady ochrony zdrowia i życia na wsi.

Organizatorami konkursów są: Powiat Raciborski, Gmina Rudnik, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Raciborzu, Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.