Łatwiej dla mieszkańców Raciborszczyzny... Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku będzie urzędował też w Raciborzu

2005-02-08, Wtorek

Mieszkańcy powiatu raciborskiego obsługiwani przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku nie będą już musieli dojeżdżać na posiedzenia składu orzekającego do Rybnika. Dzięki staraniom samorządu Powiatu Raciborskiego, dwa razy w miesiącu począwszy od lutego br., zespół orzekać będzie na wyjazdowych posiedzeniach w Raciborzu.

Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności,. zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, powołuje starosta po uzyskaniu zgody wojewody. Jednocześnie ustawa przewiduje możliwość rozszerzania zasięgu działania zespołu na obszar więcej niż jednego powiatu. Stąd też na mocy porozumienia zawartego pomiędzy samorządami a Miastem Rybnik, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku obsługuje mieszkańców Gliwic, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Tychów oraz powiatów rybnickiego, wodzisławskiego, pszczyńskiego i raciborskiego. Mieszkańcy tych miejscowości, by stawić się przed składem orzekającym, muszą przyjechać do Rybnika.

Dzięki staraniom samorządu Powiatu Raciborskiego, przewodniczący składu orzekającego wyraził zgodę, by w Raciborzu odbywało się wyjazdowe posiedzenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, podczas którego rozpatrywane będą wnioski mieszkańców Raciborszczyzny. Od lutego br., dwa razy w miesiącu po godz. 14.00, skład orzekający Zespołu przyjmować będzie w Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Raciborzu przy ulicy Grzonki. Skład orzekać będzie dla grup niepełnosprawności, wśród których w okresie dwóch tygodni będzie można zebrać co najmniej kilkanaście wniosków.

W ubiegłym roku Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rybniku wydał 799 orzeczeń dla mieszkańców powiatu raciborskiego, a w roku 2003 - 967.