2014-06-23, Poniedziałek

Konferencja naukowa oraz prezentacja folderu i filmu przygotowanych w ramach unijnego projektu o tej samej nazwie odbędzie się w Zamku Piastowskim już jutro (25 czerwca) o godz. 17.00.

Zapraszamy na ciekawe zamkowe spotkanie z historią, która łączy nasze pograniczne. Mowa będzie o plemieniu Golężyców i projekcie, który dzięki wsparciu unijnemu w Euroregionie Silesia pozwolił nawiązać współpracę Zamku Piastowskiego w Raciborzu z zamkiem w Hradcu. Chcemy wspólnie rozwijać ruch turystyczny na pograniczu, odkrywać wspólne dziedzictwo - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Już jutro będzie można zobaczyć film promocyjny pokazujący atrakcje obydwu zamków oraz zaopatrzyć się w folder promocyjny. Interesująco zapowiada się konferencja historyczna, w której wezmą udział Hana Miketová oraz dr Norbert Mika. Hana Miketová z Ostrawy, historyk, tłumacz, świetnie posługuje się językiem polskim, związana jest z Uniwersytetem Śląskim w Opawie. Przedstawi historię Golężyców i dzieje zamku w Hradcu. Dr Norbert Mika, na co dzień dyrektor Gimnazjum nr 3 im. A. Weltzla, to wytrawny raciborski mediewista, autor wielu prac naukowych i uczestnik konferencji w kraju i zagranicą. Przedmiotem jego prelekcji będzie spuścizna Golężyców.

Kraina Golężyców jako polsko-czeski produkt turystyczny. Od Hradca nad Morawicą do Raciborza to miniprojekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013, Działanie 3.3 Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Silesia PL.3.22/3.3.04/13.04137

Całkowity koszt projektu: 10 345,00 €
Wysokość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 793,25 €
Środki z Budżetu Państwa: 1 034,50 €
Środki własne beneficjenta: 517,25 €
Beneficjent projektu: Powiat Raciborski
Jednostka realizująca: Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Okres realizacji projektu: 2014

Projekt obejmuje następujące działania:

1. Zamkowe spotkanie z historią – prelekcje o pradziejach na pograniczu śląsko-morawskim, które wygłoszą specjaliści w tej dziedzinie.

2. Film promocyjny "Od Hradca do Raciborza – poznajemy dziedzictwo Golężyców" ukazujący wspólną historię regionu opawsko-raciborskiego sięgającej czasów średniowiecza oraz szczególnych zabytków turystycznych, którymi są Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Zamek w Hradcu nad Morawicą, a także o odbywających się tam wystawach, imprezach i wydarzeniach kulturalnych. Film stanie się również narzędziem promocyjnym poza obszarem wsparcia dzięki jego produkcji w polskiej, czeskiej, niemieckiej i angielskiej wersji językowej, z przeznaczeniem dla licznych turystów zagranicznych odwiedzających oba zamki.

3. Folder promocyjny "Od Hradca do Raciborza – poznajemy dziedzictwo Golężyców"
W wersji papierowej i cyfrowej w językach: polskim, czeskim, niemieckim i angielskim. Foldery będą promować tereny pogranicza śląsko-czeskiego, najciekawsze miejsca i wydarzenia, które wpisują się w stały harmonogram imprez na Zamku Piastowskim oraz Zamku w Hradcu nad Morawicą.

Folder w PDF do pobrania
Zapraszamy do objerzenia filmu TUTAJ

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”