W poniedziałek 15 sierpnia o godz. 20:00 w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 w Raciborzu, odbędzie się koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Północnej Nadrenii-Westfalii.
W programie koncertu:
Richard Wagner
Uwertura do opery "Latajacy Holender" (11' )
Charles Camille Saint-Saens
Koncert na harfę i orkiestrę smyczkową (14' )
Piotr Czajkowski
Suita baletowa "Jezioro Łabędzie", op. 20 (24' )
Igor Strawiński
Suita baletowa "Ognisty Ptak", wersja z 1945 roku (25' )
Solistka:
Elena Landeck
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Wstęp na koncert - bezpłatny.
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Kraju Związkowego Nadrenii Północnej - Westfalii (LJO -NRW ) angażuje najbardziej utalentowanych muzyków tego regionu, w wieku od czternastu do dwudziestu dwóch lat. Młodzieży stwarza się niezwykłe dla tej grupy wiekowej warunki do kreowania muzyki w ramach wielkiej orkiestry symfonicznej.
Około stu młodych instrumentalistów jest regularnymi członkami LJO-NRW. Są nimi głównie laureaci prestiżowych konkursów min. "Musiziert Jugend" (renomowany niemiecki konkurs dla młodych muzyków), orkiestrę zasilają również wyróżniający się instrumentaliści ze szkolnych orkiestr i zespołów muzyki kameralnej. Rekrutacja do LJO-NRW odbywa się na drodze organizowanych dorocznie przesłuchań. Członkostwo w zespole ograniczone jest do dwóch lat.
Większość instrumentalistów orkiestry to uczniowie szkół muzycznych lub konserwatoriów, część zaś kształci się prywatnie. Ich wspólną cechą ,poza młodym wiekiem, jest wielki entuzjazm dla muzyki, doskonałe opanowanie techniczne wybranego instrumentu i pragnienie, aby wykonawstwu muzycznemu poświęcić się w przyszłości profesjonalnie.
Organizacja instytucjonalna i poparcie dla Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej (LJO -NRW )
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii - Westfalii (LJO -NRW ) została założona w 1969 roku przez profesora dr Emila Platena i Hansa Josefa Menke, na gruncie inicjatywy międzynarodowego, prężnie działającego również w Polsce, stowarzyszenia „Jeunesses Musicales” (Muzyczna Młodzież).
Orkiestrą zarządza specjalnie powołane dla tego celu stowarzyszenie „Traegerverein Landesjugendorchester Nordrhein – Westfalen”. Jednakże prawny byt orkiestry związany jest z Radą Muzyki Północnej Nadrenii - Westfalii (tzw. Landesmusikrat). LJO –NRW cieszy się poza tym specjalnym mecenatem Ministerstwa Kultury i Rozwoju Społecznego tego regionu.
Podczas trzydziestu lat istnienia LJO-NRW, zorganizowano dla jej członków ponad 120 kursów muzycznych, trwających od dziesięciu do czternastu dni każdy, zwieńczonych każdorazowo publicznymi koncertami oraz nagraniami płyt kompaktowych lub sesjami dla telewizji i radia.
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna posiada w swoim rozległym repertuarze kompozycje od XVI wieku aż do współczesności. Pośród nich znajdują się również słynne dzieła operowe: "Uprowadzenie z Seraju" Mozarta, "Fidelio" Beethovena, "Wolny strzelec" Webera i "Carmen" Bizeta.
Oprócz dzieł typowo orkiestrowych w kręgu zainteresowań LJO-NRW znalazły się też dwa oratoria Artura Honeggera: "Nicolas de Flüe" i " Joanna d’Arc na stosie” oraz "Aleksander Newski" Sergiusza Prokofiewa.
Do jednych z najbardziej prestiżowych prezentacji "Joanny d’Arc na stosie” należy występ LJO-NRW na południu Francji, w starożytnym rzymskim Teatrze Vaison-la-Romaine w Prowansji przed pięciotysięczną widownią podczas Międzynarodowego Chóralnego Letniego Festiwalu.
Swoją niezwykle wysoką klasę LJO-NRW potwierdziła również występem w 33 i 34 edycji Międzynarodowego Festiwalu Beethovenowskiego w Bonn, znanym z udziału światowej sławy orkiestr symfonicznych.
Koncerty w Niemczech i za granicą
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Północnej Nadrenii - Westfalii (LJO -NRW ) zagrała do dnia dzisiejszego ponad 350 koncertów. Oprócz licznych występów w rodzimym regionie, orkiestra była zapraszana do innych niemieckich landów takich jak: Dolna Saksonia, Hesja, Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Zagłębie Saary.
Wybitnym wydarzeniem w historii tego młodzieżowego zespołu był udział w 26-tej edycji Światowego Kongresu „Jeunesses Musicales” w czasie trwania 20-tych Igrzysk Olimpijskich w Monachium i Augsburgu. Ponadto, LJO -NRW koncertowała podczas tournee w Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, dawnej Jugosławii, Portugalii i na Litwie. Młodzi utalentowani muzycy wielokrotnie udowadniali swoją wysoką klasę artystyczną podczas koncertów we Francji i w Belgii. Latem 1999 roku, orkiestra zagrała we Francji z okazji słynnego Festiwalu " Musique en Guyenne" w Monflanquin. Jesienią 2000 roku LJO występowała na 2 tygodniowym tournee w Chinach, a w kolejnych latach na Węgrzech i w Niderlandach.
Do Polski LJO- NRW przyjeżdża po raz pierwszy z okazji ROKU POLSKO-NIEMIECKIEGO 2005.
Orkiestra zagra pod batutą Hermanna Bäumera w Opolu, Racibórzu, Lubnianach, Trzebnicy , Krakowie i Wrocławiu , biorąc jednocześnie udział w tak prestiżowych festiwalach jak: „Muzyka w Starym Krakowie” oraz „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej” w Trzebnicy.
Dyrygenci Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Pólnocnej Nadrenii-Westfalii (LJO-NRW)
Młodym instrumentalistom LJO- NRW od początku jej istnienia, dawano szansę muzykowania pod batutą sławnych i niezwykle kompetentnych dyrygentów. Przez trzynaście lat, orkiestrą kierował profesor Martin Stephani, profesor Jenö Rehak (Francja), Otmar Maga, profesor Thomas Ungar. Od 1992 roku dyrektorem muzycznym LJO-NRW jest Welisar Gentscheff.
Z wielką estymą orkiestra odnosi się do gościnnego kierownictwa takich dyrygentów jak: Eldora Fernando z Lizbony, Johannesa Stert z Kolonii i Martynas Staskus z Wilna.
Nagrania Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Nadrenii Północnej - Westfalii (LJO -NRW )
Dotychczas , LJO-NRW opublikowała cztery płyty kompaktowe, które dają dowód jej silnego zaangażowania w popularyzację tzw. muzyki poważnej XX stulecia.
Zostały zarejestrowane nie tylko kompozycje Paula Hindemitha, Maxa Regera i Witolda Lutosławskiego, ale także współcześnie żyjących twórców: Klebe Giselhera i Martina Christopha Redela.
Poza tym, istnieje pięć płyt kompaktowych LJO-NRW z kompozycjami min.: Bartoka, Beethovena, Czajkowskiego, Dworzaka, Elgara, Glinki, Lutosławskiego, Mihlauda, Mussorgskiego, Ravela, Wagnera i Zimmermanna.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H