W ciągu miesiąca doskonalili swoje umiejętności zawodowe w obszarach reklamy, handlu, logistyki, spedycji i administracji. Świetnie sprawdzili się pracując w sklepach, magazynach, poligrafii, działach marketingu czy administracji, poznając kulturę pracy w międzynarodowym otoczeniu.
Podczas pobytu za granicą uczniowie doskonalili także swoje umiejętności językowe. Na miejscu odbyli intensywny kurs języka hiszpańskiego. Zajęcia z hiszpańską lektorką oraz codzienna komunikacja w miejscu pracy pozwoliła uczniom pokonać barierę językową i sprawiła, że nauka języków nabrała nowego – praktycznego wymiaru.
Popołudniami grupa miała okazję odkrywać historię, kulturę i piękne zabytki Malagi. Zwiedzili historyczne centrum miasta: teatr rzymski, twierdzę Alcazaba, zamek Gibralfaro i katedrę oraz liczne muzea: Muzeum Malagi, Muzeum Picassa i Muzeum Sztuki Współczesnej. Młodzież wzięła udział w rejsie katamaranem, pokazie tańca flamenco, a także spróbowała tradycyjnych hiszpańskich tapas i churross. Weekendy również dostarczały mnóstwo atrakcji. Wycieczki do Granady, Sevilli i Mijas pozwoliły uczniom poznać przepiękne zakątki niemal całej Andaluzji. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w motylarnii oraz warsztaty w najmniejszej fabryce czekolady. Wyjątkowych emocji dostarczyła także wyprawa skalnym wąwozem Caminito del Rey.
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że podróże kształcą, a dzięki mobilnościom szkoła daje swoim uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju, poszerzania horyzontów i zdobywania cennego doświadczenia, co podkreślają w swoich wypowiedziach uczestnicy.
- Wyjazd na Erasmusa do Hiszpanii pozwolił mi poznać inną kulturę oraz przeżyć niesamowity miesiąc pełen wrażeń i nowych doznań. Dzięki projektowi otworzyłam umysł na nowe rzeczy i poznałam niesamowitych ludzi. Uważam, że był to najlepszy miesiąc w moim życiu, który na zawsze pozostanie w mojej pamięci - mówi Patrycja Rębisz, jedna z uczestniczek.
- Projekt Erasmus zaszczepił we mnie ciekawość świata i innych kultur. Zwiedziłem wiele ciekawych miejsc, z których wspomnienia zostaną na całe życie. Dzięki praktyce zawodowej, zdobyłem doświadczenie potrzebne mi w dorosłym życiu i przyszłej pracy - podkreśla Oliwer Horniatko.
Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu "Nowoczesna szkoła otwarta na świat" i sfinansowane z funduszy europejskich programu Erasmus+.
Dzięki uzyskanej akredytacji w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe programu Erasmus+, Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu ma zagwarantowane środki na organizację praktyk zagranicznych aż do 2027 roku. Projekty te realizuje zespół nauczycieli ZSE w składzie: Olga Małek, Justyna Kwaśny, Anna Karwowska-Kosztyła i Magdalena Gawliczek-Kapelusz.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H